Polski projekt do Gothica – Modem Roku 2021!

Gracze zagłosowali. Modem roku, według serwisu ModDB, zostały „Kroniki Myrtany – Archolos”, bazujące na grze „Gothic 2, Noc Kruka”.

Seria „Gothic” otoczona jest w Polsce pewnym kultem przez graczy. Dla wielu „Gothic 1” był jedną z pierwszych gier, w jakie zagrali w swoim życiu. Wydana rok później kolejna część: „Gothic 2”, a także dodatek „Noc Kruka”, niejako ustawiły wówczas poprzeczkę dla gier RPG. Odpowiedzialne za realizację projektów, niemieckie studio „Piranha Bytes” stworzyło niemałą markę i bardzo dobre gry 3D już w latach 2001 i 2002. Do dzisiaj społeczność polskich graczy wraca do „Gothica” i z nostalgią wciąga się w ten mroczny świat fantasy.

O projekcie „Kroniki Myrtany” mówiło się już parę lat temu, gdy ogłoszono start nad pracami, a w internecie pojawiły się pierwsze zdjęcia nowych modeli zbroi i lokacji.   Mimo że „Kroniki” pojawiły się niedawno, to właśnie one zdobyły uznanie największego, ogólnoświatowego forum moderskiego „ModDB”, który wyniki ogłosił 28.12.2021. Jest to zdecydowanie ewenement w tym plebiscycie, bo zaznaczyć trzeba, że polski projekt pojawił się i dołączył do głosowania pod koniec roku, na dwa tygodnie przed zakończeniem plebiscytu.

Na szczególne docenienie zasługuje ekipa odpowiedzialna za „Kroniki Myrtany”. Mod jest zupełnie darmowy, jedynym warunkiem do zagrania jest posiadanie kopii gry „Gothic 2: Golden Edition”. Za realizację projektu członkowie fanowskiego projektu nie pobierali żadnych opłat i nie dostawali pensji za jego tworzenie. Wszelkie dobrowolne datki, jakie podarowali im gracze, zostały przeznaczone na najpierw stworzenie, a teraz na poprawki do moda. Należy zaznaczyć, że dialogi są w pełni udźwiękowione, nierzadko przez ludzi, którzy podkładali głos do oryginalnych gier w polskim dubbingu.

Ożyli też starzy fani Gothica. „Kroniki Myrtany” są osobną grą, z osobną fabułą, nowym bohaterem i nowymi mechanikami, co powoduje dyskusje o tym. Na grupach dla miłośników gry znów tworzą się poradniki, a ludzie wymieniają się doświadczeniami, jak za starych, dobrych czasów, gdy internet raczkował, a gracze dyskutowali ze sobą na forach i szukali ukrytych przez twórców smaczków.

Nie jest to jedyny duży projekt związany z Gothiciem! Na horyzoncie widać prace nad kolejną modyfikacją „Dzieje Khorinis”. Po sukcesie „Kronik Myrtany”, poprzeczka jest zawieszona wysoko. Polscy moderzy pokazali jednak, że wyzwania im niestraszne.

Fotografia: Grafika promocyjna Moda „Kroniki Myrtany – Archolos”. Autor: Grupa modderska „The Chronicles of Myrtana – Archolos”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*