Poznaniacy w play-offach!

Biofarm Basket Poznań po raz drugi w sezonie zwyciężył w derbach Wielkopolski z Jamalexem Polonią 1912 Leszno i zapewnił sobie awans do czołowej ósemki w tabeli 1.  Ligi koszykówki.

Niedzielne starcie obywało się w ramach ostatniej kolejki rundy zasadniczej. Była to też ostatnia szansa Basketu na wejście do grona pierwszych ośmiu drużyn sezonu. Do emocji, które gwarantowało spotkanie derbowe, doszły również emocje związane z rozstrzygnięciem sytuacji w tabeli: o udział w play-offach grał zarówno gospodarz, Jamalex Polonia 1912 Leszno, jak i  przyjezdny Biofarm Basket Poznań.

Grę toczącą się o niezwykle wysoką stawkę, Basket rozpoczął od wywalczenia dużego prowadzenia w pierwszej kwarcie, w której zwyciężył 23:13. W drugiej części gry odpowiedzieli gospodarze, którym jednak daleko było od dominacji na parkiecie. Mimo że przewaga Basketu stopniała do zaledwie dwóch punktów, Polonia nie zdołała zrównać się z rywalem, nie wykorzystując aż czterech prób rzutowych. Zawodnicy Pawła Blechacza schodzili do szatni w dobrych humorach i przy prowadzeniu 38:33. Najlepsze dla Basketu miało jednak dopiero nadejść.

Trzecia kwarta rozegrana była niemal całkowicie pod dyktando gości z Poznania, wśród których niemały spektakl urządził Marcin Flieger. Kapitan poznaniaków  zdobył 14 punktów, wysuwając swoją drużynę na 20-punktowe prowadzenie na koniec tej kwarty, zakończonej wynikiem 70:50 dla BBP. Choć leszczynianie walczyli zacięcie do ostatnich minut finalnej części gry, nie byli w stanie zagrozić umiejętnie grającym czasem zawodnikom Biofarmu, którzy triumfowali ostatecznie wynikiem 96:86. Gracze Polonii musieli przełknąć gorycz porażki z rywalem z regionu po raz drugi w sezonie (w 15. kolejce Basket pokonał u siebie Polonię 78:65), a także wypadnięcie z czołowej ósemki tabeli – na ostatniej prostej wyprzedził ich Górnik Trans.eu Wałbrzych. Wspierani na wyjeździe przez ponad 50 kibiców z Poznania, zawodnicy Basketu wywalczyli awans w tabeli, czemu pomogło również niespodziewane zwycięstwo AZS AGH Kraków z Pogonią Prudnik.

Po ostatniej, 30. kolejce sezonu zasadniczego, Biofarm Basket Poznań awansował na 7. miejsce w tabeli 1. Ligi koszykówki mężczyzn. BBP z dorobkiem 46 punktów (ma ich tyle samo co aż 4 inne drużyny). O zestawach par podczas fazy play-off zadecydowały zatem tzw. małe punkty. Liderem ligi jest FutureNet Śląsk Wrocław z dorobkiem 53 punktów. Najbliższe dwa spotkania fazy play-off Biofarm Basket Poznań stoczy na wyjeździe z drużyną Enea Astoria Bydgoszcz. Mecze odbędą się w dniach 6-7 kwietnia w Artego Arenie w Bydgoszczy. Awans do półfinałów wywalczy drużyna, która pierwsza wygra 3 mecze.

Tak prezentują się nieoficjalne zestawy par fazy play-off (za pzkosz.pl)

FutureNet Śląsk Wrocław (1) – Górnik Trans.eu Wałbrzych (8)