Prace mają wkrótce ruszyć

Kamienica u zbiegu ulic Paderewskiego i Szkolnej od lat wywołuje kontrowersje. Inwestor dąży do stworzenia w tym miejscu hotelu i restauracji. Budynek przestał być skłotem, jednak prace wciąż nie mogą ruszyć.

Przed laty była to luksusowa kamienica stworzona w XIX wieku przez słynnego Emanuela Tomskiego. Początkowo mieścił się tam  Dom Mody Stefana Schaefera „Gentleman”, a w czasach PRL „Moda Polska”. Dziś budynek popada w ruinę. Były właściciel, Spółka Polka Poland,  nie reagował na pisma dotyczące pogarszającego się stanu konstrukcji wysyłane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Żadnego odzewu nie wywołały też doniesienia o możliwości popełnienia tam  przestępstwa.

Pozostawiona sama sobie, kamienica w 2013 roku została przejęta przez grupę anarchistów, co nie spodobało się wielu mieszkańcom miasta. Rok później w licytacji komorniczej budynek trafił w ręce spółki Przemysława Woźnego, który zapowiedział że powstanie w nim hotel i restauracja. O skłocie zrobiło się głośno w czerwcu 2015, kiedy doszło do utarczki między lokatorami kamienicy a kibicami KKS Lech Poznań. Ostatecznie spór zakończył się porozumieniem z biznesmenem, który zgodził się przekazać 125 tys. zł na działalność Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w zamian za wyprowadzkę „dzikich lokatorów” z kamienicy. Choć od jesieni budynek stoi pusty, nic się nie zmieniło. Inwestor nie może zmienić linii zabudowy gmachu od strony podwórza. Konieczna była zmiana zagospodarowania przestrzennego. Nowy projekt przygotowała Miejsca Pracownia Urbanistyczna. Prace mają wkrótce ruszyć.

 

tagi: skłot, Poznań, hotel,

foto: http://poznan.wikia.com/wiki/Kamienica_na_rogu_Szkolnej_i_Paderewskiego?file=Odzysk.jpg

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*