Prezydenckie podwójne weto

Prezydent RP w dzisiejszym oświadczeniu zapowiedział, iż zawetuje dwie ustawy o KRS oraz o Sądzie Najwyższym. Ubolewał, że projekt ustawy o SN przed złożeniem w Sejmie nie został mu przedstawiony, w związku z czym nie mógł w tej sprawie odbyć konsultacji.

Andrzej Duda stwierdził między innymi: – Nie ma u nas tradycji, żeby Prokurator Generalny w jakikolwiek sposób mógł ingerować w pracę, w funkcjonowanie Sądu Najwyższego jako instytucji. Nie wspomnę już o sędziach. I zgadzam się ze wszystkimi tymi, którzy twierdzą, że tak być nie powinno, że nie wolno do tego dopuścić. Zaznaczył jednocześnie, że Polska potrzebuje reformy wymiaru sprawiedliwości, jednak reformy mądrej, która zwiększy wśród Polaków poczucie sprawiedliwości. Proponowane przez PiS zmiany w opinii prezydenta, tego poczucia nie zwiększają.

Przypomnijmy, zawetowane  ustawy miały zmienić tryb powoływania Krajowej Rady Sądownictwa, oraz organizację Sądu Najwyższego, zwiększając diametralnie uprawnienia Sejmu oraz ministra sprawiedliwości. Spowodowało to liczne demonstracje w całej Polsce przeciwko projektom, które w opinii protestujących naruszają fundamenty trójpodziału władzy i konstytucję.

Sejm może weto prezydenta RP odrzucić większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów.

Fot. www.prezydent.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*