Przełamali prymat ballad

Za nami krajowe eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018. Koncert tradycyjnie odbył się w holu siedziby TVP w Warszawie, a prowadził go (kolejny raz) Artur Orzech. O nominację walczyło dziesięcioro wykonawców: Pablosson, Marta Gałuszewska, Maja Hyży, Future Folk, Isabell Otrębus, Gromee ft. Lukas Meijer, Happy Prince, Saszan, Ifi Ude i Monika Urlik.

W profesjonalnym jury: Maryla Rodowicz, producent muzyczny Tabb, Jan Borysewicz, Stefano Terrazzino oraz ubiegłoroczna reprezentantka Polski w Kijowie – Kasia Moś. Po zliczeniu głosów (także widzów), wyłoniona została  zwycięska piosenka „Light me up”, za którą stoją polski DJ i producent muzyczny Gromee oraz szwedzki wokalista Lukas Meijer. Pierwszy z nich znany jest szerszej publiczności z takich produkcji, jak m. in. „Follow you”, „Fearless”, „Spirit” czy osiągającemu szczyty polskich list przebojów „Without you”. Co ciekawe, do zgłoszenia „Light me up” do krajowych eliminacji namówili duet ich fani, a sam Gromee w mediach społecznościowych mówi, że nie spodziewał się zwycięstwa i obiecuje dać z siebie wszystko w Lizbonie.

Jakie są w tym roku szanse Polski na Eurowizji? Na to pytanie, oczywiście, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć. Od naszego powrotu do konkursu po dwuletniej przerwie (2012, 2013), Polska z reguły awansuje do finału, tamże jednak rezultaty są różne. Jedno jest pewne – po trzech latach, w których reprezentowały nas ballady, tegoroczna kompozycja stanowi dużą odmianę i być może pozwoli zmienić wizerunek eurowizyjnej Polski.

Warto też wspomnieć o artystach, którzy swymi występami uświetnili polskie preselekcje. Wymieniona już wcześniej Kasia Moś zaśpiewała „Flashlight” – utwór, z którym występowała w ubiegłym roku w Kijowie. Kolejnym z gości był zespół Blue Cafe, który wystąpił na Eurowizji w barwach Polski w 2004 roku. Wielką gwiazdą wieczoru to  Måns Zelmerlöw, zwycięzca 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Austrii. Szwed, cieszący się w naszym kraju dużą popularnością, swoim występem otworzył finał polskich preselekcji.

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 8, 10 i 12 maja w Altice Arena w Lizbonie, a nasi reprezentanci wystąpią  w drugim półfinale i, miejmy nadzieję, w finale. Konkurs, jak co roku, transmitowany na antenie TVP.

Fot. https://www.facebook.com/gromeeofficial/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*