PZPN reaguje na inwazję. Świat sportu nie milczy

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się dzisiaj o 4 rano. Skutki agresywnych działań będą zauważalne również w świecie sportu. Polska miała rozegrać mecz barażowy do mundialu w Katarze 24 marca w Moskwie. PZPN wydał oświadczenie w tej sprawie.

Prezes PZPN, Cezary Kulesza poinformował na Twitterze o oświadczeniu, jakie władze polskiej piłki wydały wspólnie z federacjami – szwedzką i czeską (innymi uczestnikami barażów). Uwzględniono w nim wezwanie do przeniesienia meczu na neutralny grunt ze względu na kwestię bezpieczeństwa. Wydźwięk jest prosty i krótki: nie ma mowy o grze w Rosji. Kibiców i dziennikarzy to rozczarowało, ponieważ oczekiwali wywarcia presji na FIFA i UEFA poprzez odmowę grania w ogóle.

Stosunkowo łagodny ton

Dziennikarz sportowy Piotr Żelazny, znany ze stanowczych wypowiedzi na temat związków futbolu i polityki, przedstawił inną wersję oświadczenia: jest w nim mowa nie o konflikcie rosyjsko-ukraińskim, lecz o agresji Rosji, pojawia się żądanie wykluczenia Rosji ze struktur FIFA i UEFA i, oczywiście, brak możliwości gry w Rosji. Patrząc na reakcje kibiców w mediach społecznościowych, można dostrzec, że tak sformułowany tekst zyskał aprobatę większej liczby osób.

Sportowcy z Europy reagują

Jeśli chodzi o inne działania, europarlamentarzysta, były piłkarz Tomasz Frankowski, razem z grupą posłów z Parlamentu Europejskiego, złożył wniosek do UEFA o odebranie Rosji organizacji finału Ligi Mistrzów zaplanowanego w Sankt Petersburgu. Komitet Wykonawczy UEFA zbierze się jutro w trybie nadzwyczajnym. Nieoficjalnie mówi się, że nie ma szans, by ten mecz odbył się w Rosji. Inna sprawa to związki UEFA z Gazpromem, który sponsoruje Ligę Mistrzów i jest aktywny również w futbolu reprezentacyjnym. Globalnie, świat sportu solidaryzuje się z Ukrainą. Koszykarze Barcelony nie lecą do Petersburga na jutrzejszy mecz Euroligi. Sebastian Vettel poinformował, że jeśli wyścig Fomuły 1 odbędzie się w Soczi, to nie będzie w nim uczestniczył. Schalke 04 usunęło napis „Gazprom” z koszulek. Finałowe zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie w Moskwie zostały odwołane.

Rosyjscy sportowcy ślą wyrazy wsparcia Ukraińcom (Niepomniaszczyj – szachy, Sajfudinow – żużel, Gamowa – siatkówka, Smołow – piłka nożna).

Grafika: zrzut ekranu www.pzpn.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*