Różowe usta przemówią!

Rusza Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który ma na celu przypomnienie kobietom o badaniach i kontroli nad swoim ciałem. Atrybutem kobiet, które popierają akcję, są różowe usta.

Rak Szyjki Macicy dotyczy 1,4 mln. kobiet na całym świecie. Każdego roku ponad 500 tysięcy pacjentek słyszy negatywną diagnozę. Około 300 tysięcy umiera. W Polsce co roku rozpoznanie raka szyjki macicy słyszy ponad 3300 kobiet. Co druga z nich umiera. Profilaktyka ma  uświadomić kobiety, jak bardzo ważne są badania, które pozwalają wykrywać nieprawidłowości  jeszcze we wczesnych stadiach choroby. To one pozwolą zmniejszyć przerażające liczby podane powyżej.

W Polsce w miastach takich jak Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Łódź, Katowice czy Bydgoszcz prowadzone są spotkania dla kobiet, które chcą zgłębić wiedzę na temat raka szyjki macicy oraz wykonać darmowe badania profilaktyczne. Spotkania zostały zorganizowane przez event profilaktyczno-edukacyjny Pink Lips. Projekt został zainicjowany przez Oddział Gdańsk Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Ma on na celu zwrócenie uwagi na problem wysokiej liczby zachorowań na raka szyjki macicy wśród młodych kobiet.

W Poznaniu ten tydzień rozpoczynał się  oświetleniem budynku Dworca Głównego i galerii handlowej Avenida na różowo (przewodni kolor akcji). Projekt Pink Lips niedawno wystartował, obejmuje całą Polskę. Często nie zdajemy sobie sprawy, że badania profilaktyczne ratują nam życie. Każda kobieta powinna dbać o swoje zdrowie,  bez niego inne rzeczy nie mają sensu. Zdrowie to życie!

Grafika https://www.facebook.com/bardzobrzydkierysunki/photos/a.820270011348798/2493159834059799/?type=3&theater

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*