Rywalizacja zwycięzców siedmiu konkursów

Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza (GPPCh) to idea, która zrodziła się w roku 2018. W jej centrum znajduje się konkurs konkursów.

Jest to rywalizacja zwycięzców siedmiu najstarszych krajowych konkursów chóralnych (odbywających się w: Międzyzdrojach, Legnicy, Barczewie, Rumi, Bydgoszczy, Bielsku-Białej i Łodzi), którzy pod koniec listopada w Poznaniu walczą o miano najlepszego z najlepszych w danym roku. Pomysł na tego rodzaju wydarzenie zainspirowało Europejskie Grand Prix Chóralistyki (European Grand Prix for Choral Singing), które corocznie zrzesza zwycięzców sześciu najważniejszych konkursów chóralnych w Europie.

Za patrona GPPCh obraliśmy jedną z najwybitniejszych postaci chóralistyki polskiej XX wieku, wychowawcę pokoleń chórzystów i chórmistrzów, a przede wszystkim twórcę słynnych na całym świecie Poznańskich Słowików – prof. Stefana Stuligrosza. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym GPPCh jest Marek Gandecki, dyrektorem organizacyjnym – Krzysztof Panek, a dyrektorką biura – Małgorzata Pawłowska.

Oprócz konkursu, na GPPCh rokrocznie składają się warsztaty z zakresu interpretacji muzyki chóralnej, emisji głosu, techniki dyrygenckiej prowadzone przez najwybitniejszych specjalistów, a także wydarzenia wynikające z tematyki danej edycji, jak np. spektakl mima Ireneusza Krosnego czy warsztaty z wykonawstwa muzyki jazzowej i rozrywkowej prowadzone przez wokalistów Annę Gadt i Jacka Kotlarskiego. Całość dopełnia szereg koncertów głównych i towarzyszących: w tych pierwszych występują specjalnie zaproszone gwiazdy, wykonawcami drugich są z kolei chóry i zespoły wokalne z Poznania i okolic – koncerty te odbywają się w tygodniu poprzedzającym GPPCh w różnych częściach naszego miasta.

Przesłuchania konkursowe i koncert laureatów można obserwować zarówno na żywo, jak i dzięki transmisji realizowanej w najwyższej jakości dźwięku i obrazu, dostępnej na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/GrandPrixPolskiejChóralistyki.

Najważniejsze dane o GPPCh umieszczamy na naszej stronie internetowej: www.gppch.pl, a wszelkie bieżące informacje można odnaleźć na naszych portalach społecznościowych: na Facebooku: www.facebook.com/grand.prix.stuligrosz i Instagramie: www.instagram.com/grandprix_polskiejchoralistyki.

Grand Prix Polskiej Chóralistyki w roku 2022 odbywać się będzie po raz czwarty. Tegoroczną myślą przewodnią jest 100-lecie urodzin najwybitniejszego polskiego kompozytora muzyki chóralnej, poznaniaka Andrzeja Koszewskiego i to właśnie jego muzyka będzie nam towarzyszyć przez ostatni tydzień listopada.

GPPCh to jednak nie tylko kilka dni muzycznego spotkania w jesiennym Poznaniu. To przede wszystkim wydarzenie zrzeszające miłośników muzyki chóralnej z całej Polski. Stale współpracujemy z najwybitniejszymi chórmistrzami i kompozytorami, jak np. Agnieszka Franków-Żelazny, Jan Łukaszewski, Marek Raczyński, Paweł Łukaszewski, zapraszamy najwybitniejsze zespoły, wśród których tylko w ostatnim roku znalazły się chociażby laureat Fryderyka 2021 – Art’n’Voices czy Chór Kameralny 441 Hz, a tegoroczną edycję otworzy Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”.

Idea Grand Prix Polskiej Chóralistyki ma szansę żyć przez cały rok dzięki cyklowi Chóralnych Koncertów Kameralnych GPPCh organizowanych w Poznaniu co kwartał. Wydarzenia te dają nam możliwość prezentowania poznaniakom wykonawstwa na najwyższym poziomie; pozwalają też na to, abyśmy już w miesiącach poprzedzających listopad mogli się niejako przygotować na najważniejsze wydarzenie chóralne w naszym kraju – Grand Prix Polskiej Chóralistyki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*