„…są po to, aby przekraczać granice.”

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk był jednym z zaproszonych gości na uroczystości setnej rocznicy powstania Uniwersytetu Poznańskiego.

Były premier w kilkunastominutowym wystąpieniu poruszył wątek powstania uniwersytetu oraz samej słuszności jego istnienia. Jak stwierdził, cytując swojego profesora, uniwersytety są po to, aby przekraczać granice. Nawiązał również do swojego wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim, które odbiło się szerokim echem wśród politycznych komentatorów.

Szef Rady Europejskiej wspomniał o zatrzymaniu, pod zarzutem obrazy uczuć religijnych, 51-letniej kobiety. – O wiele ważniejsze jest to, czy będziemy zamykać ludziom usta lub zamykać do aresztu tych, którzy mają odmienną wizję artystyczną. Apeluję do wszystkich mediów: skupcie uwagę na tym, na ile realizujecie swoją misję, a na ile tworzycie kłamstwa. – podsumował, dodając, że podobnie, jak tej kobiecie, ta sytuacja nie mieści mu się w głowie.

Na uroczystościach 100-lecia gościem był również zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.  Paweł Mucha uhonorował 23 osoby odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski profesorów UAM: Tomasza Jasińskiego i Bronisława Marciniaka, byłego rektora UAM.

Fot. Maciej Jarmoliński – https://www.youtube.com/watch?v=42ZOSlrafJg