Scrabble – drapać, bazgrać

Scrabble to najpopularniejsza gra słowna na świecie. Jej początki sięgają roku 1931, kiedy to bezrobotny architekt Alfred Mosher Butts z Rhinebeck w stanie Nowy Jork przeczytał opowiadanie Edgara Allana Poe Złoty Żuk.

Jego fabuła opierała się na poszukiwaniach skarbu, do którego klucz stanowił szyfr. Poe pisał: „W języku angielskim spotyka się najczęściej głoskę E. Po niej następują z kolei: AOIDHNRSTUYCFGLMWBKPQXZ”. To nasunęło Buttsowi myśl, aby wykorzystać ten fakt i stworzyć grę logiczną. Nazwał ją Lexiko. W 1938 powstała jej nową wersja, którą nazwał Criss Cross Words. Wyprodukował kilka egzemplarzy, jednak żaden z dużych producentów gier nie był wówczas zainteresowany sprzedażą.

W 1948 roku James Brunot, jeden z nielicznych właścicieli oryginalnej gry, kupił prawa do produkcji gry w zamian za przyznanie Buttsowi honorarium za każdą sprzedaną sztukę. Większość gry pozostawił niezmienioną, nieznacznie przestawiając pola „premium” na planszy i upraszczając zasady. Zmienił także nazwę na znaną do dziś – Scrabble, co oznacza „drapać, bazgrać”.

100.000.000 egzemplarzy

Przełom w Scrabble nastąpił w 1952 roku, kiedy Jack Straus, prezes Macy’s, zagrał w grę na wakacjach. Po powrocie do pracy z zaskoczeniem stwierdził, że w jego sklepie nie sprzedaje się tej gry. Natychmiast złożył duże zamówienie. W 1952 roku, nie mogąc samemu zaspokoić popytu, Brunot sprzedał prawa do produkcji firmie Selchow and Righter z Long Island, jednemu z producentów, który wcześniej odrzucił grę. Po przejęciach i bankructwach, obecnie prawa do gry posiadają Mattel oraz Hasbro. Do śmierci Buttsa w 1993 roku na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy.

Mistrzowie słów

Od 1993 roku odbywają się Mistrzostwa Polski, a w 1997 roku powstała Polska Federacja Scrabble. Rozgrywki międzynarodowe są organizowane w czterech wersjach językowych: francuskiej (od 1972, corocznie), angielskiej (od 1991, co 2 lata), hiszpańskiej (od 1997, corocznie) i katalońskiej (od 2005, co 2 lata).

Najlepszym graczem w scrabble na świecie jest Nigel Richards. Urodzony w 1967 roku i wychowany w Nowej Zelandii, Richards został mistrzem świata w 2007 roku. Powtórzył ten wyczyn w 2011, 2013, 2018 i 2019 roku i pozostaje jedyną osobą, która zdobyła tytuł więcej niż raz.

Dla naszych mózgów

Gra w scrabble rozwija zdolność logicznego myślenia. Pozwala też skupić się na języku polskim. Gracze mogą wzbogacić zasób leksykalny, ponieważ uczą się od siebie wzajemnie nowych słów. Gra rozbudza także zainteresowanie językiem i jego zasadami. Ćwiczy pamięć i spostrzegawczość, a także rozwija zdolności taktyczne. Przyczynia się również do kształtowania pozytywnych zachowań społecznych, takich jak sportowa rywalizacja i umiejętność przegrywania bez negatywnych emocji.

Naprawdę warto mieć tę kultową grę w domu. Zapewni wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny i znajomych. Nie potrzeba konsoli, telewizora, aby wspólnie przyjemnie i ambitnie spędzić czas.

Fot. www.pixabay.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*