Siła 1%

Już od 15 lat podatnicy mogą przekazywać 1% swojego podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Specyfiką ich  jest charytatywna działalność dla dobra społecznego. OPP  to m. in. fundacje, stowarzyszenia, kluby.

Dzięki ich pracy możliwa jest pomoc społeczna, wspieranie rodzin, różne aktywności na rzecz integracji, mniejszości narodowych, wsparcia osób niepełnosprawnych czy starszych. Fundusze na takie wolontariaty mogą być pozyskiwane z różnych źródeł, a jednym z nich jest włąśnie  1% od opodatkowanych dochodów w rocznym zeznaniu podatkowym. Społeczeństwo chętnie dokłada tę pożyteczną cegiełkę, ponieważ nikt na tym nie traci. Jeśli ktoś nie decyduje się przekazać 1%, to jego pieniądze i tak  powędrują do Skarbu Państwa. Warto zaznaczyć, że OPP nie działają w celu osiągnięcia zysku, całość dochodu przeznaczają na realizację statutowych celów.

By lepiej zobrazować ich działalność, przedstawię dwie organizacje. Gostyńska Fundacja „Absolwent” (KRS 0000078617) wspiera zdolną młodzież po szkole średniej, która ze względu na złą sytuację materialną nie może pozwolić sobie na edukację na etapie wyższym. Pomoc mogą uzyskać uczniowie z bardzo dobrymi wynikami w nauce, a działanie fundacji polega na wypłacaniu stypendium studenckiego przez 10 miesięcy roku akademickiego. Kwota ta wynosi 500 zł brutto. Fundacja dofinansowuje również przeróżne działania na rzecz wspierania zdolnej młodzieży organizowane przez inne instytucje.

Fundacja dbająca o naszych domowych pupili funkcjonuje pod nazwą „Animalia”. Niesie ona pomoc skrzywdzonym i porzuconym psom oraz kotom po śmierci ich właścicieli, nieradzącym sobie zwierzętom na ulicy, poszkodowanym w wypadkach czy skrzywdzonym przez inne zwierzę lub człowieka. Fundacja dla Zwierząt „Animalia” (KRS 0000248335) dokumentuje każdy przypadek psa lub kota, opisuje leczenie, zabiegi, diagnozy, rehabilitację oraz specjalną dietę.

Fot. zrzut ekranu http://www.fundacja-absolwent.pl/

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*