Spojrzenie z dystansu

Dziewiąta już edycja Enter Enea Festiwal odbędzie się na skrzyżowaniu muzycznych gatunków, jak zapowiada dyrektor artystyczny Leszek Możdżer.

Jezioro Strzeszyńskie kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem, wodą i zielenią. Od wielu jednak lat również z festiwalem, który na trwałe wpisał się w kalendarz najważniejszych polskich imprez muzycznych. Jak zapowiada Katarzyna Jankowiak-Gumna z galerii „ABC”, w tym roku atmosfera odpoczynku oraz sztuki będą miały możliwość przenikania się za sprawą towarzyszącej festiwalowi wystawy prac i instalacji pt. „Kraina pieczonych gołąbków”. Obiektem specjalnym będzie replika kultowego neonu, kojarzonego z dawnym kinem „Bałtyk”, oryginalnie jego autorem był znany artysta grafik Zbigniew Kaja. Firma Enea przygotowuje na strzeszyńskiej plaży interaktywną, otwartą dla widzów, strefę. Miasto Poznań, kolejny ze sponsorów imprezy, zapewni –  jak co roku –   dodatkowe połączenia autobusowe dla enterowej publiczności.

Ponieważ tegoroczna edycja, inspirowana ma być licznymi elementami etnicznymi i korzennym folkiem, w poniedziałek, który jest jednocześnie dniem otwartym dla szerokiej publiczności, wystąpi polsko-ukraiński zespół „Dagadana”, obchodzący w zeszłym roku 10-lecie. Ów wiek zobowiązuje, czas na muzyczny bunt! –  twierdzi Daga Gregorowicz, wokalistka, współzałożycielka formacji.

Festiwalowy wtorek otworzy koncert „Taxim Trio”, którego repertuar doskonale przeplata elementy muzyki etnicznej z nowoczesnymi brzmieniami. Z kolei Jojo Mayer, szwajcarski muzyk, kompozytor, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, także doskonały pedagog, wraz z powstałą w latach 90 grupą „Nerve”, zdaniem Leszka  Możdżera, doskonale połączą elementy muzyki akustycznej z elektryczną. Zapowiadany na zakończenie wieczoru wspólny występ Nigela Kennedy’ego, angielskiego skrzypka, ucznia genialnego Yehudi Menuhina i Leszka Możdżera, nawiąże do obchodzonej w tym roku 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Jego poznańskie korzenie są w tym roku szczególnie podkreślane.

Kolejny dzień festiwalu rozpocznie koncert „Reunion Quartet”, formacji którą tworzą Susan Weinert, wybitna gitarzystka niemiecka, której wirtuozerskie, nowatorskie  techniki grania wyróżniają ją spośród innych mistrzów tego instrumentu, Martin Weinert, Leszek Możdżer i Cezary Konrad. Z kolei Chris Jarrett, następna z zapowiadanych gwiazd wieczoru, to gitarzysta z silnym własnym obliczem, jak wspomina Leszek  Możdżer, muzyk improwizujący i mocno brzmiący.

Ukoronowaniem festiwalu będzie niewątpliwie koncert Kocani Orkestar, romskiej orkiestry dętej, której korzenie wywodzą się z miasta Koczani w Macedonii Północnej. To bardzo ludyczna muzyka!

Tegoroczna formuła łączenia wielu gatunków muzycznych, zwrócona w stronę brzmień folkowych, korzennych,  przenikana nowoczesnymi klimatami, jest w pewnym sensie dialogiem z niezwykle udanym ubiegłorocznym Enterem. Muzyka bowiem może przenieść nas w rejony, których odkrywanie jest efektem chwili, niespodziewanym przypadkiem, owocującym wspaniałymi artystycznymi wydarzeniami. A może po prostu, jak podpowiada Leszek Możdżer – Potrzebujemy spojrzenia z dystansu na rzeczywistość, która nas otacza, dlatego robimy ten festiwal!

Enter Enea Music Festiwal nad Jeziorem Strzeszyńskim,  17 – 19 czerwca 2019. Bilety dostępne na enterfestival.pl/bilety/

Grafika: www.enterfestival.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*