Sprzeciw przed pomnikiem

Środowiska lewicowe zamanifestowały swój sprzeciw wobec nietolerancji na tle rasowym, etnicznym, wyznaniowym i seksualnym – w sobotę przed pomnikiem Starego Marycha w Poznaniu. Okazją ku temu był  Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową,  pod hasłami  „Dość rasizmu i faszyzmu”, „Solidarni przeciwko rasizmowi”.

Jednym z uczestników tego wydarzenia był poznański imam Youssef Chadid, który potępił islamofobię. Pomstował na nietolerancyjnych przeciwników rzekomo zawsze pokojowego islamu, którzy kierują się nienawiścią. Owszem, szczególnie środowiska narodowe żywią skrajną awersję do muzułmanów, ale nie można zapominać o islamskim ekstremizmie, który w ostatnich latach prowadził do terroryzmu w Europie. Niechęć do muzułmanów nie bierze się znikąd, trzeba edukować społeczeństwo, ale nie wolno uprawiać demagogii. Np. wahabizm czy salafizm to skrajnie nietolerancyjne nurty islamu, które nie są kompaktowe z zasadami kultury europejskiej.

Demonstranci upamiętnili minutą ciszy ofiary piątkowego zamachu w Nowej Zelandii, gdzie neofaszysta z Australii zastrzelił  50 muzułmanów. Wielu ludzi zaniepokoiło odwołanie się przez zamachowca do odsieczy wiedeńskiej. To prawda, problemem jest instrumentalizacja historii do eskalowania nienawiści wobec pewnych grup społecznych, narodowościowych czy religijnych. Sam fakt, że ludzie pamiętają o heroicznym czynie Jana III Sobieskiego, który odparł ekspansję Imperium Osmańskiego, nie jest niczym złym, natomiast wykorzystywanie historycznych wydarzeń do szerzenia jakiejkolwiek dyskryminacji i propagandy – to skandal.

Fot. Robert Woźniak – https://gloswielkopolski.pl/poznan-demonstrowali-przeciwko-rasizmowi-dosc-rasizmu-i-faszyzmu-zdjecia-wideo/ga/13970435/zd/34482561?utm_source=facebook.com&utm_medium=glos_wielkopolski&fbclid=IwAR3rZzJ2712WLi5KyinH6pLCDKdlmVbLLYzT925_uaKD4ruJx4cYeFqiSHk#wiadomosci#

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*