Szczerze mogę polecić

,,Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii” – po ten zbiór opowiadań sięgnęłam z jednego powodu. Jest to debiut literacki twórcy amerykańskiego serialu ,,Bojack Horseman”.

Wywarł on na mnie ogromne wrażenie, pomyślałam więc, że warto sprawdzić, jak poradził sobie autor Ralph Bob-Waksberg w tej dziedzinie. Serial ocieka czarnym humorem, ale także świetnie ukazuje w postaci tytułowego bohatera pogłębiającą się depresję i drogę w poszukiwaniu sensu życia. Dlatego też po ukazaniu się książki poprzeczka zawieszona była bardzo wysoko.

O czym ona opowiada? Jest to zbiór 18 opowiadań o miłości. Tak krótki opis tych opowiadań wielu może już na starcie zniechęcić do lektury, bo przecież ile było takich opowiadań? Ralph Bob-Waksberg opisał miłość w zupełnie inny sposób. Autor ukazuje ją jako ogromny ból i poświęcenie, ale także uczucie bezgraniczne i piękne. Z różnych perspektyw: z punktu widzenia psa, bezgranicznie kochającego właściciela czy dwóch nieznajomych, którzy spotykają się w metrze, ale brak im odwagi, by wyznać sobie uczucie. Twórca lawiruje pomiędzy światem realnym a surrealistycznym, między realistyczną narracją a wierszem.

Wszystkie opowiadania nasączone są dobrze znanym u tego autora czarnym humorem, a także przedstawieniem w dość brutalny sposób, jak wygląda dzisiejsze społeczeństwo i jak trudno w tym czasie znaleźć miłość prawdziwą. Same opowiadania, oprócz niezmiernie ciekawej fabuły, napisane są w lekki i poetycki wręcz sposób.

Czytanie tej książki daje tak ogromną przyjemność, że nie sposób się od niej oderwać. Jak mogłabym podsumować moją przygodę z ,,Ktoś kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii’? Dawno, czytając książkę,  tak dobrze się nie bawiłam oraz wzruszyłam. Jest to idealnie dobrana dawka humoru, absurdu i wzruszenia. Opowiadania te szczerze mogę polecić każdemu. Sama wracam nie raz do tej książki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*