Teraz Polska

1 maja objęliśmy rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Choć potrwa ono jedynie miesiąc, spodziewać się można wielu istotnych wydarzeń politycznych o znaczeniu międzynarodowym.

Jak powiedział szef MSZ, Jacek Czaputowicz, naszym priorytetem jest m. in. umocnienie znaczenia prawa międzynarodowego, skuteczne rozwiązywanie konfliktów, zapewnienie ochrony ludności cywilnej oraz podkreślenie znaczenia prawa humanitarnego w konfliktach. – To są ważne zagadnienia dla całej społeczności międzynarodowej, widzimy bowiem dzisiaj, jak często prawo międzynarodowe jest łamane, zwłaszcza zasada nieagresji czy zasada nieingerencji w sprawy wewnętrzne innych państw, czy nieprzestrzeganie porozumień. – oznajmił.

Zdaniem szefa Gabinetu Prezydenta, Krzysztofa Szczerskiego, przywództwo Polski przypada na intensywny okres dla relacji międzynarodowych. Miesiąc ten może okazać się historyczny m. in. ze względu na kwestię Korei Północnej i porozumienie nuklearne z Iranem. Polska organizuje w związku z tym wiele wydarzeń.

Na 17 maja zaplanowana została debata pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie ona poświecona kwestii przestrzegania prawa międzynarodowego jako instrumentu rozwiązywania konfliktów na świecie. Minister Czaputowicz, w celu podkreślenia wagi tej debaty, zaakcentował, że nie wszędzie prawo międzynarodowe jest dziś przestrzegane. Za przykład podał działania Rosji przeciw Ukrainie. Jako że Polska, chce w ONZ reprezentować państwa całego regionu oraz zająć się ich problemami, na debatę zostanie zaproszony reprezentant Ukrainy.

Kolejnym istotnym wydarzeniem jest zapowiedziana na 22 maja debata pod przewodnictwem szefa polskiego MSZ. Będzie ona dotyczyć znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach. Oprócz tego na 9 maja został zapowiedziany briefing poświęcony znaczeniu operacji pokojowych, w którym wezmą udział dowódcy najważniejszych takich operacji prowadzonych w ramach ONZ. Będą mówić o tym, jak z ich punktu widzenia rozwijają się tego typu operacje oraz oceniać ich efektywność. Minister Czaputowicz podkreślił również, że w czasie polskiej prezydencji odbędą się przygotowania do szczytu między przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem a prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 15 państw. Jej stałymi członkami są Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostałych 10 członków wybieranych jest przez Zgromadzenie Ogólne drogą głosowania na dwuletnie kadencje.  Polska zasiada w radzie RB ONZ po raz szósty w historii, jej obecna kadencja trwa od 1 stycznia tego roku do końca grudnia 2019. W tym czasie będzie przewodniczyła Radzie dwa razy – jej druga prezydencja przypadnie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.

Fot. https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30102273

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*