Uroczystości w Poznaniu i Warszawie

Dwudniowe uroczystości związane ze 101. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się wczoraj rano na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Dzisiaj ich miejscem była Warszawa.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego złożył kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka, dowódcy Powstania Wielkopolskiego, oraz pułkownika Wincentego Wierzejewskiego. Między innymi przy tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka, dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich – zapłonęły znicze pamięci. W intencji powstańców odprawiona została (w poznańskiej Farze) msza św.

Miejscem centralnych uroczystości był, jak co roku, plac przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. O godzinie 16.40 w mieście zawyły syreny, zabiły kościelne dzwony, na minutę wstrzymany został ruch na ulicach.  Marszałek M. Woźniak powiedział między innymi: – Victoria Wielkopolska była dziełem wszystkich, którzy walczyli na różnych frontach i w różny sposób. Bogatych i biednych, kobiet i mężczyzn. I to właśnie wielkopolskim kobietom pragnę złożyć dziś hołd! Bez nich niemożliwe byłoby prowadzenie „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” i militarne zwycięstwo nad wojskami pruskimi. Ta uroczystość zakończona została Apelem Poległych i hymnem narodowym.

Następnie plac Wolności był miejscem widowiska „Światło Zwycięstwa Poznań 2019”. Na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania odbył się piękny patriotyczny koncert „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej” (na zdjęciu), transmitowała go TVP w programie 1. Umiejętnie i bardzo ciekawie połączone zostały muzyka, śpiew, historyczne obrazy i słowo.

Poznań zapłonął także czerwonym blaskiem rac. To kibice Lecha Poznań uczcili 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tym razem  wybrali na  miejsce zbiórki hotel Bazar. To tutaj  rozpoczęło się powstanie. Trasa iluminacji wiodła przez plac Wolności i ulicę Św. Marcin w kierunku Dworca Letniego. W tym roku kibice odpalili ok. 2000 rac, czyli  mniej niż w 2017 roku (4000).

Dzisiaj marszałek województwa wielkopolskiego, wraz z delegacją Wielkopolan, udał się do Warszawy. Uczestniczyli oni w mszy św. w kościele ojców Dominikanów, potem złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i na wojskowym cmentarzu na Powązkach.

Organizatorem obchodów 101. rocznicy Powstania Wielkopolskiego był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Fot. z ekranu tv – TVP1 HD (Andrzej Piechocki)

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*