W 365 miastach i miejscowościach

dav

3 marca to dzień, w którym pamiętamy o bohaterach walczących o wolną i suwerenną Polskę. Żołnierzy Niezłomni sprzeciwiali się sowietyzacji naszego kraju po wojnie, dlatego zostali nazwani Wyklętymi. Pamięć o nich miała zniknąć, jednak przetrwała dzięki wysiłkom wielu przyzwoitych ludzi.

Około 75 tysięcy osób uczestniczyło w tegorocznym „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym”. Przedsięwzięcia upamiętniające narodowych bohaterów odbyły się w 365 miastach i miejscowościach, z których osiem to największe światowe metropolie – Wiedeń, Londyn, Chicago, Nowy Jork. Pomysłodawcy w ten sposób chcą upamiętnić bohaterów skazanych przez komunistyczne władze na wieczną infamię. Celem jest przybliżenie uczestnikom i obserwatorom historii Wyklętych. Organizatorzy dążą do tego, żeby Polacy zrozumieli, że – wbrew komunistycznej propagandzie – nie były to reakcyjne bandy leśne, że przed wojną byli artystami, profesorami, naukowcami czy inżynierami, a w czasie II wojny światowej wykazali się męstwem i odwagą.

Inicjatywę wspiera IPN. Dla młodych ludzi to wielka szansa na poznanie rodzimej historii w tak ciekawy i niekonwencjonalny sposób.

Fot. z ekranu tv – TVP INFO

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*