W nocy lub o poranku

Do 24 sierpnia możemy być świadkami niezwykłego zjawiska, jakim jest rój meteorów Perseid. Kiedy i gdzie najlepiej obserwować to ciekawe zjawisko?

Deszcze spadających gwiazd widoczne są już od 17 lipca. Ich apogeum przewidziane jest na noc z 12 na 13 sierpnia. Wówczas częstotliwość opadów wynieść ma nawet 100 meteorów na godzinę. Czym jest meteor? Według Kamila Wójcickiego (popularyzatora wiedzy astronomicznych z Centrum Nauki Kopernik) „to świetlny ślad, który pojawia się na niebie, po meteoroidzie spalającym się w górnych warstwach atmosfery ziemskiej.  Zwyczajowo zjawisko nazywane jest spadającą gwiazdą. W przypadku pojawienia się większej liczby takich śladów, mamy do czynienia z tak zwanym deszczem meteorów, który można obserwować nawet kilkanaście razy w ciągu roku.”

Do oglądania Perseid nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy lornetka, a w dniach większej częstotliwości ich spadania, zobaczyć je można gołym okiem. Zaleca się oglądanie gwiezdnego spektaklu w miejscu możliwie oddalonym od świateł miejskich. Dzięki temu, nocne niebo będzie lepiej widoczne, a tym samym zwiększą się nasze szanse na obejrzenie roju meteorów. Mimo że spadające gwiazdy będą widoczne na całym niebie, poleca się oglądanie ich na półkuli północnej, najlepiej w drugiej połowie nocy lub bardzo wczesnym rankiem.

Fot. https://pixabay.com/photos/stars-nightsky-milky-way-darkness-1246590/

1 Komentarz do W nocy lub o poranku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*