W tym wydaniu pytamy

Kościół w Polsce stał się dziś dla wielu odpychający, w szybkim tempie traci wiarygodność. Toczą go głębokie choroby związane z upolitycznieniem, tuszowaniem nadużyć seksualnych, niezdolnością do krytycznej autorefleksji.

Coraz więcej osób otwarcie mówi, że ma już dość jego kurateli nad życiem społecznym, rośnie liczba osób decydujących się na apostazję. Przyglądamy się tym ruchom i emocjom. Ale wiemy, że Kościół to także świeccy, którzy coraz wyraźniej formułują krytyczny głos i pokazują, że bezduszny system kościelny nie jest w stanie przyćmić impulsu Jezusa.

„Władza w Kościele służy dziś nie dobru ludzi, ale zachowaniu pozycji, obronie statusu i zastanej formy życia. To jedyne wyjaśnienie, które pozwala mi zrozumieć, dlaczego Kościół trzyma się swojej archaicznej, absolutystycznej struktury. Twierdzenie, że taka forma organizacji stanowi wolę Boga, to dla mnie oszustwo” pisze w najnowszym numerze „Znaku” redaktorka naczelna, Dominika Kozłowska.

W tym wydaniu pytamy: Kto dziś „zabija Boga”? Jak świeccy mogą stworzyć ruch oporu wobec zła w Kościele? Czy Jezus chciał założyć Kościół katolicki? Odpowiadają: Dominika Kozłowska, Justyna Zorn, Tomasz Polak, Elżbieta Adamiak, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Obirek, ks. Eligiusz Piotrowski i Halina Bortnowska.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*