Wakacje? Proponuję stolicę Syberii

Nadchodzi czas wolny od zajęć, już wybrałeś dokąd się wybierzesz? Oczywiście, każdy ma swoje preferencje, ktoś chce leżeć na plaży, ktoś iść w góry. Proponuję pojechać do Nowosybirska  – stolicy Syberii. Zobaczysz coś, czego być może się nie spodziewasz.

To nie wypoczynek na morzem, to nie spacery wąskimi uliczkami. To nowe i nieznane, odległe o tysiące kilometrów. Już jesteś zainteresowana, zainteresowany? Posłuchaj, proszę, opowiem o kilku miejscach, które warto obejrzeć w tym mieście. Trzecim w Rosji pod względem liczby mieszkańców – po Moskwie i Sankt Petersburgu.

Teatr Opery i Baletu. Założony w 1945 roku, jego budynek jest największy w Rosji.  Znajduje się on w centrum  – na placu Lenina. Pięknie wygląda z zewnątrz,  w środku jest cudowny.  No i, oczywiście, rosyjski balet! Zachwycający. Zobaczysz fantastyczne widowisko, które na długo zapamiętasz.

Zoo.  Jedno  z największych w Rosji. Zobaczysz tutaj  11 000 zwierząt 770 gatunków, z których  ponad 350 figuruje w Międzynarodowej Czerwonej Księdze.  Uwagę wielu zwiedzających skupia duży basen z białymi niedźwiedziami.

Aquapark. Jego powierzchnia całkowita wynosi 35 tysięcy metrów kwadratowych, z których 11 tysięcy to powierzchnia wody strefy. Znajduje się tutaj największe w Rosji sztuczne morze o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, 153 inne atrakcje, miasteczko dla dzieci, termy, 13 zjeżdżalni o łącznej długości 1 km.

Cerkiew.  Nawet, jeśli nie wierzysz, jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia. Zupełnie inna kultura, inny klimat. Trudno wytłumaczyć, co będziesz odczuwać, ale, zapewniam, będzie to zaskakujące!

Akademgorok. Znajduje się dwadzieścia kilometrów na południe od centrum Nowosybirska. Jest jednym z najważniejszych naukowych i edukacyjnych centrów Rosji. Na jego terenie znajdują się dziesiątki instytutów badawczych i Prezydium Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN). Przy budowie tego miasteczka akademickiego bardzo zwracano uwagę na to, aby zachować charakter terenu. Dzięki temu w  Akademgorodku są na przykład lasy, wiele zieleni. Mieszkańcy mają tutaj komfortowe warunki życia.

Gastronomia. Jak w wielu krajach, w Rosji znajdziesz dużo restauracji z włoską i japońską kuchnią. Warto jednak spróbować miejscowej, polecam zwłaszcza pelmieni i barszcz.

Można by długo rozmawiać o tym, gdzie pójść i co obejrzeć. Świetnie poznaje się miasto i jego mieszkańców spacerując ulicami, zaglądając do różnych zakamarków. Warto pojechać metrem lub autobusem, kupić coś do jedzenia w foodtrucku, posiedzieć w parku i popatrzeć na ludzi, porozmawiać z nimi. Dzięki temu lepiej poznasz Rosję.

O Nowosybirsku, stolicy Syberii, zapewne teraz wiesz już więcej. Udanej podróży!

Fot. vodpop.ru

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*