Widziane oczami harcerki z Polski

 „Ravensbrück. Miasto kobiet” to opowieść o fenomenie jedynego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Niemczech, założonego w 1938 roku, a wyzwolonego (30 kwietnia 1945) przez Armię Czerwoną.

Jak wyglądało życie tysięcy więźniarek z całej Europy, zamkniętych za ceglanymi murami? O czym marzyły kobiety odcięte od pięknego, latem skąpanego w słońcu, wielkiego jeziora, nad którym położony był obóz? Polki i Żydówki. Cyganki i Norweżki. Katoliczki i ateistki. Działaczki ruchu oporu i arystokratki. Nauczycielki i prostytutki. Stare i młode. Polityczne i kryminalne. Gazowane, rozstrzeliwane, torturowane, bite, głodzone. Spektakl   „Ravensbrück. Miasto kobiet” nie ma jednak przywoływać katalogu popełnionych w obozie okrucieństw. To przede wszystkim opowieść o dobroci, solidarności, heroizmie, sile ducha kobiet, które pozwoliły im przetrwać i zachować godność.

Co było przyczyną fenomenu niezwykłej wspólnoty i empatii kobiet tego właśnie obozu koncentracyjnego? Czy fakt, że większość więźniarek politycznych, które ,,nadawały ton” podskórnemu życiu obozu była w swoich krajach członkiniami  ruchu oporu? Czy odmienny rygor od tego, który obowiązywał w podobozach kobiecych  innych obozów koncentracyjnych? Czy szczególna umiejętność korzystania ze szczelin wolności przez więźniarki  Ravensbrück? – Z pewnością niezwykła więź, jaka łączyła kobiety bez względu na pochodzenie czy narodowość, również silna potrzeba przynależności do świata kierującego się dobrem, a także gotowość zapłacenia ceny życia  za wyrwanie się z porządku praw rządzących za drutami hitlerowskiego obozu.

Obozowa codzienność kobiet widziana oczami harcerki z Polski, konspiratorki, ofiary eksperymentów pseudomedycznych. Spektakl na podstawie wspomnień „ I boję się snów” Wandy Półtawskiej. Prapremiera spektaklu:  Teatr Polski, 16 grudnia 2018 o godzinie 18, premiera  20 grudnia 2018 o godzinie 19.

Adaptacja i reżyseria : Zbigniew Brzoza

Występuje : Barbara Prokopowicz

Scenografia i kostiumy : Wojciech Żogała

Operator : Jacek Taszakowski

Operator drona : Łukasz Lewenda

Organizator : Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*