Wiedza plus kompetencja

Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu planują współpracę w ramach projektu pod nazwą „European New School for Digital Studies” w Collegium Polonicum w Słubicach.

Anglojęzyczna jednostka organizacyjna ma połączyć wiedzę Uniwersytetu Europejskiego Viadrina w dziedzinie przedsiębiorczości z kompetencjami technologii informatycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będą tam prowadzone badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne dotyczące wyzwań, które stawia przed społeczeństwem, gospodarką i systemami prawnymi cyfryzacja w kontekście globalnym.

Nad założeniem projektu pracuje grupa ekspertów, w której skład wchodzą przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Pierwszym krokiem będzie uruchomienie studiów pod nazwą „Master of Digital Entrepreneurship“, na który w roku akademickim 2019/20 zostaną przyjęci  pierwsi studenci. Według inicjatorów projektu, w dalszej perspektywie planowane są kolejne studia oraz stworzenie atrakcyjnego środowiska uniwersyteckiego, które będzie przyciągać nie tylko studentów i doktorantów, ale również renomowanych naukowców.

„Collegium Polonicum w Słubicach jako wspólna jednostka dwóch uniwersytetów z dwóch krajów to coś wyjątkowego w Europie. Cieszę się, że prowadzone od dłuższego czasu rozmowy dotyczące nadania nowego wymiaru ponad dwudziestoletniej współpracy krystalizują się wokół projektu European New School for Digital Studies. W UAM przygotowywane są aktualnie rozwiązania, których celem jest przystosowanie statutu uczelni do nowej ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która wchodzi w życie z dniem 1 października 2018 r. Dopiero po wejściu w życie nowego statutu wrócimy do koncepcji nowej wspólnej jednostki organizacyjnej UAM i Uniwersytetu Viadrina.” – komentuje rektor prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki.

Prezydent Viadriny, prof. dr Stephan Kudert: „Wspólna transgraniczna jednostka organizacyjna jest wynikiem długoletniej i niezwykle udanej współpracy między naszymi dwoma uniwersytetami. Ma on stać się wzorcem dla rozwoju europejskich szkół wyższych. Jego założenie stanowi niezwykle istotny krok w kierunku dalszej współpracy”.

Prof.  Andrzej Lesicki: „Wierzę, że prace koncepcyjno-prawne nad nowym projektem pod kierownictwem – z naszej strony – uznanego specjalisty do spraw lingwistyki informatycznej i sztucznej inteligencji profesora Zygmunta Vetulaniego oraz profesora Jürgena Neyera – ze strony EUV – sprawnie doprowadzą do finału i w przyszłym roku akademickim zaproponujemy wspólnie zainteresowanym ciekawe, innowacyjne, odpowiadające współczesnym wyzwaniom, nowe studia.”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*