Wspólnie na 100-lecie

Rektorzy czterech uczelni (UAM, UM, UP i AWF) zaprezentowali plan wspólnych wydarzeń związanych ze 100-leciem Uniwersytetu Poznańskiego. Obchody jubileuszu rozpoczną się 1 października 2018 o godz. 10 inauguracją roku akademickiego 2018/19 czterech uczelni. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Jerzy Bralczyk.

7 maja 2019 przed budynkiem Collegium Minus UAM zostanie wmurowana „Kapsuła czasu” z listami, apelami oraz pytaniami do potomnych. Ma ona zostać otwarta w 2119 roku, na 200. rocznicę powstania Uniwersytetu, zgodnie z ideą: „Patrząc w przyszłość, nie zapominamy o tradycji”. Tego samego dnia odbędzie się uroczysty koncert jubileuszowy w Auli UAM. W programie znajdą się utwory m. in. Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Stefana Stuligrosza – doktorów h. c. Uniwersytetu Poznańskiego i UAM. „Uniwersytet Poznański” to także nazwa nowej odmiany tulipana, który zostanie posadzony m. in. przed Collegium Minus.
W rocznicę pierwszej inauguracji Uniwersytetu Poznańskiego, odbędzie się msza św. w Katedrze Poznańskiej, po której nastąpi przemarsz senatów i rad wydziałów czterech uczelni sprzed Katedry do Auli UAM.

11 maja 2019, na INEA Stadionie w Poznaniu, odbędzie się „Koncert 100-lecia” w wykonaniu Andrei Boccellego. Artyście towarzyszyć będą m. in. chóry akademickie uczestniczące w XIV Międzynarodowym Festiwalu Universitas Cantat 2019. Jubileusz ma przypomnieć, że święto Uniwersytetu, to także święto poznaniaków – z tej okazji, w dniach 7-8 maja 2019 na placu oraz w parku Adama Mickiewicza zostaną zorganizowane pokazy, zabawy dla dzieci, warsztaty, prezentacje i koncerty. Wydarzenie nosi tytuł: „Uniwersytety dla miasta i mieszkańców”. Wśród wydarzeń sportowych warto wspomnieć o masowej imprezie w II połowie kwietnia 2019 pod hasłem „Bieg 100-lecia”, dedykowanej twórcom Uniwersytetu Poznańskiego. Natomiast 8 maja 2019  uczelnie zapraszają na Dzień Sportu. Tym razem będzie to impreza w stylu retro, powrót do zapomnianych dyscyplin, które gościły na arenach sportowych początku XX wieku. Zwieńczeniem  będzie uroczysta gala, na której zostaną podsumowane największe sukcesy sportowe minionego stulecia na  czterech uczelniach.

W związku z jubileuszem przygotowywane są także liczne publikacje. Pod redakcją prof. Zbigniewa Pilarczyka powstaje 10-tomowa publikacja naukowa pt. „Uniwersytet Poznański i jego sukcesorzy w rozwoju nauki i kształceniu kadr”. Troje autorów powieści kryminalnych Joanna Jodełka, Piotr Bojarski i Ryszard Ćwirlej przygotowują trzy kryminały, które związane będą z Uniwersytetem Poznańskim. Ponadto Poczta Polska wyda okolicznościowy znaczek pocztowy, na którym znajdzie się podobizna Heliodora Święcickiego. Mennica wyda także okolicznościowe monety związane, do obiegu trafią pięciozłotowe oraz srebrna, kolekcjonerska o nominale 10 PLN, której wartość będzie wynosiła ok. 80-100 zł. Pod redakcją Andrzeja Niczyperowicza, powstaje też książka kucharska pt. „Akademickie smaki. Podróż przez tradycje kulinarne Uniwersytetu Poznańskiego’’, dzięki której czytelnicy poznają gastronomiczne pasje uniwersyteckich wykładowców czterech uczelni, a także ich zainteresowania i hobby.

Wszystkie informacje dotyczące jubileuszu, w tym także aktualny program obchodów na stronie internetowej http://100lat.amu.edu.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*