Za mundurem wspomnienia sznurem

Na wystawie „Ojcowie Niepodległości” eksponowane są mundury wojskowe z lat 1918-20. Nie są one oryginalne, ale wiernie odwzorowane przez Hero Collection, firmę specjalizującą się w projektowaniu i szyciu umundurowania.

Każda ekspozycja ma poruszyć wyobraźnię odbiorców,  ta również zachęcić do wspomnienia znaczących wydarzeń. A skoro tak, proponuję wyruszyć w historyczną podróż. Przenosimy się do czasów Straży Ludowej, która to została utworzona w 1918 roku i miała kluczowe znaczenie dla Powstania Wielkopolskiego. Następnie wkraczamy w lata wojny polsko-rosyjskiej (1919-20), podziwiamy mundur kaprala 3 pułku ułanów wielkopolskich.  Zatrzymujemy się także przy mundurze sierżanta kompanii ciężkich karabinów maszynowych 62. pułku piechoty wielkopolskiej, strzelca z sowieckiej 10. Dywizji Strzelców, szeregowego z 8. pułku piechoty legionów z Bitwy Warszawskiej z sierpnia 1920  oraz sierżanta 3. pułku strzelców polskich Armii Polskiej we Francji.

Wspomniane Powstanie Wielkopolskie 100 lat temu (26 grudnia 2018) zapoczątkował przyjazd do Poznania wybitnego pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego.  Demonstracje o podłożu patriotycznym wznieciły zbrojny  zwycięski zryw. Walczący o wolność Wielkopolski usuwali z jej terytorium niemieckiego okupanta. Zwieńczeniem zwycięstwa powstańców był rozejm w Trewirze. Zdaniem kierownika Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM w Poznaniu, Zbigniewa Pilarczyka, „efekty powstania to jednak przede wszystkim zasługa samych powstańców, a nie zabiegów dyplomatycznych. Gdyby nie te zdobycze z pierwszych tygodni powstania, rozejm w Trewirze dotyczyłby zupełnie innego obszaru.”

Jesteśmy materialistami. Często chcemy bardziej mieć, niż być. Jedne przedmioty przypominają nam kim byliśmy, inne kogo straciliśmy lub co zyskaliśmy. Ucząc się historii w szkołach, często zapominamy, że lubi się ona powtarzać, dlatego tak ważna jest pamięć o wydarzeniach, które zmieniły bieg nie tylko naszych dziejów. Prezentowane w holu głównym naszego wydziału  mundury  skłaniają do refleksji, przywołują pamięć o tych, którzy  walczyli i ginęli  w imię wolności. Dzięki którym możemy cieszyć się niepodległością i wolnością.

Fot. Maria Mikołajczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*