Odeszła sportsmenka wybitna

Na igrzyskach olimpijskich w latach 1964-76 zdobyła trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale. Dziesięć razy ustanawiała rekordy świata na 100, 200, 400 i 4×100 metrów. Medalistka mistrzostw Europy, uniwersjad. Zmarła sportsmenka wybitna. 

Irena Szewińska do ostatnich dni związana była ze sportem. Kierowała Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, była członkinią Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Za swoją wszechstronną działalność na forum krajowym i światowym uhonorowana została Orderem Orła Białego. Była czterokrotną laureatką plebiscytu Przeglądu Sportowego. W 1974 roku w ankiecie United Press International  wybrana została najlepszą lekkoatletką świata.

 

Od 2014 roku zmagała się z chorobą nowotworową. Miała 72 lata. „Polski i światowy sport, czytamy we wspomnieniu na stronie internetowej PZLA, poniosły niepowetowaną stratę. Środowisko polskiej lekkoatletyki straciło swoją najwybitniejszą postać. Dama Królowej Sportu dobiegła do swojej życiowej mety. Cześć Jej pamięci!”

Fot. http://www.pzla.pl/aktualnosci/10378-wspomnienie-irena-szewinska-na-zdjeciach

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*