Zniewieściały Teatr Polski

Dzisiaj w Teatrze Polskim premiera „Ślubów panieńskich” w reżyserii Andrzeja Błażewicza. W spektaklu wystąpią sami aktorzy. Na scenie odbędzie się walka ze stereotypami i rozwinięty zostanie temat „słabej płci męskiej”.

Kiedy Freud stwierdził, że psychika kobiety jest dla niego i dla psychoanalizy ciemnym kontynentem, to czy w ten sposób nie przyznał się zarazem do niewiedzy na temat „mężczyzny” i samego siebie? Czyż bowiem już sam pomysł, żeby ujmować płcie jako ściśle od siebie odseparowane, nie jest typowym konceptem takiego odizolowanego „Ja”, mieszczańskiego i męskiego indywiduum? Męskie fantazje, Klaus Theweleit

Jedna z najpopularniejszych sztuk Aleksandra Fredry to „Śluby panieńskie”. Pierwotnie tytuł ten brzmiał „Nienawiść mężczyzn”. Pierwsza premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Lwowskim w 1833 roku. Główną fabułą jest miłosna intryga oparta na klasycznym schemacie budowy komedii romantycznej. Głównym tematem  jest „upadek męskości” i „słaba płeć męska”. Na deskach teatru zostaną ukazane problemy współczesnego mężczyzny.  Spektakl jest próbą uruchomienia innej narracji niż maskulinistyczna, czy też patriarchalna w dialogu między mężczyznami a dyskursem feministycznym –  taka informacja została podana na stronie internetowej Teatru Polskiego.

Reżyserem spektaklu jest Andrzej Błażewicz, który ukończył Wydział Reżyserii Dramatu krakowskiej AST. Finalista IX i X Metafor Rzeczywistości organizowanych przez Teatr Polski w Poznaniu. Był asystentem J. Klaty oraz duetu Strzępka i Demirksi. Prowadzi zajęcia z młodzieżą i dorosłymi w ramach projektu Alchemia Teatralna. Wystawił m. in. „Sekretne życie tygrysów łazienkowych” i „Między nami dobrze jest”

Premiera dzisiaj o godz. 19. Sztuka zostanie wystawiona na mniejszej scenie Teatru Polskiego – w Malarni. Spektakl przeznaczony jest dla osób powyżej 18 roku życia.

Fot. https://pl-pl.facebook.com/teatrpolskiwpoznaniu/

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*