Pragnie usłyszeć \”mamo\”

Współczesna kobieta często staje przed dylematem: poświęcić się karierze zawodowej czy życiu rodzinnemu? Dotyczy on również studentek, które zastanawiają się, kiedy w ich życiu przyjdzie czas na macierzyństwo. Mają zarazem wątpliwości, czy da się pogodzić studia z rolą matki.

Pozycja kobiet we współczesnym świecie jest wynikiem ich walki o traktowanie na równi z mężczyznami. Pragnęły one zaistnieć w życiu politycznym, społecznym, kulturalnym. Dotrzymując kroku mężczyznom, realizując zadania jeszcze do niedawna typowo męskie, nie wyzbyły się czynności, które są charakterystyczne dla płci pięknej. Z tego też powodu, poza zdobywaniem wykształcenia, rozwijaniem się, realizowaniem w pracy, muszą wychowywać dzieci i prowadzić gospodarstwo domowe.

Mówi się, że na wszystko przychodzi czas. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że on nieustannie płynie. Okres studiów jest tym, w którym dziewczyna staje się pełnowartościową kobietą z punktu widzenia biologii. Nie jest zatem dziwne, że pragnie zostać matką i usłyszeć „mamo”. Należy postawić pytanie: czy, aby zacząć realizować tę nową funkcję, trzeba zrezygnować z siebie i swoich marzeń?

We współczesnym świecie wiele kobiet nie decyduje się na połączenie macierzyństwa z karierą, którą rozpoczynają już podczas studiów. Obawiają się, że nie poradzą sobie z obowiązkami, które spoczną na ich barkach, że nie będą dobrymi matkami, czy też nie będą atrakcyjne dla swoich przyszłych czy obecnych pracodawców. Przykładem dla nich mogą być te studentki, które już są matkami i oba swoje życiowe zadania realizują z pełnym zaangażowaniem, osiągają przy tym sukcesy.

Nie ulega wątpliwości, że połączenie roli matki i studentki, czy kobiety sukcesu wymaga wsparcia najbliższych. Ich obecność jest niezwykle ważna, pozwala poczuć się kobiecie ważną i pełnowartościową. Pełna akceptacja ze strony rodziny, przyjaciół zapewnia kobiecie komfort psychiczny, a także fizyczny. Studentka powinna, poza pogłębianiem swojej wiedzy, mieć możliwość realizowania innych potrzeb. Macierzyństwo jest jedną z nich, a jej zaspokojenie niezwykle ważne.

Macierzyństwo nie może ograniczać kobiet, być dla nich elementem hamującym. Nie zrealizowane aspiracje i marzenia mogą być wpływać w sposób destruktywny na psychikę, osobowość. Ograniczanie siebie, nie realizowanie własnych potrzeb może okazać się negatywne w skutkach. Zarówno dla matki, jak i jej dziecka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*