Statyści odtworzą bitwę trzech armii

Na polach pod Kunowicami stanęły trzy armie: austriacka, pruska i rosyjska. 100.000 żołnierzy stoczyło (12 sierpnia 1759) bitwę, która zaliczana jest do największych w wojnie 7-letniej. Liczba zabitych i rannych sięgnęła 30.000.

250-lecie bitwy pod Kurowicami jest okazją do… jej odtworzenia przez statystów-amatorów, także do rekonstrukcji regimentu z lat wojny 7-letniej. W miejscu walki stanie też pawilon wystawowy, a w Collegium Polonicum w Słubicach odbędzie się sesja naukowa.

„Utrwalenie pamięci tej bitwy, czytamy na stronie powiatu słubickiego (www.powiatslubicki.pl) daje szanse na wzmocnienie tożsamości historycznej naszego regionu oraz zadzierzgnięcie nowych więzów z sąsiadem. Daje ono również szansę podniesienia atrakcyjności turystycznej naszych okolic. Umiejętnie zorganizowane miejsca pamięci bitew przyciągają dziesiątki tysięcy turystów. Są to bardzo ambitne zamierzenia, które będą wymagały aktywnego współdziałania różnych władz i wielu zaangażowanych osób po obu stronach granicy. Aby nadać tym działaniom odpowiedni kierunek oraz uzyskać poparcie wpływowych osób postanowiliśmy powołać Komitet Organizacyjny i Radę Obchodów Bitwy. W skład tych gremiów wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa, Lubuski Konserwator Zabytków, przedstawiciele nauki i różnych instytutów historycznych zarówno z Polski jak i Niemiec, jak również liczne grupy rekonstruktorów. Swoje zainteresowanie i pomoc zaoferował również Konsul Rosyjski.”

W piątek, 31 lipca 2009, o godzinie 12.00 w Collegium Polonicum w Słubicach odbędzie się konferencja prasowa. Przedstawiony zostanie projekt „250-lecie bitwy pod Kunowicami” i związane z nim przedsięwzięcia, między innymi inscenizacja bitwy oraz, poświęcona jej, sesja naukowa. Konferencję poprowadzi dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor administracyjny Collegium Polonicum.

Na zdjęciu: pozostałości umocnień polowych.

Fot. www.kunowice1759.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*