Projekcje i warsztaty

Gdynia jest w tym tygodniu stolicą polskiego kina, odbywa się tam 36 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tegorocznej edycji organizatorzy obok części konkursowej przygotowali szereg wydarzeń związanych z praktyczną stroną kina.

Równolegle z konkursem głównym, w którym zaprezentowanych zostanie 12 tytułów, wzorem festiwalu w Cannes, odbędą się warsztaty i spotkania z wybitnymi twórcami kina. Pod wspólną nazwą „Masterclass: Anatomia sceny” Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Krzysztof Zanussi i Agnieszka Holland opowiadać będą o tym, jak wyglądała praca nad ich najważniejszymi dziełami. Goście festiwalu Agnieszka Wojtowicz-Vosloo i Rob McMinn przeprowadzą warsztaty dla zawodowców filmowych, m.in. „Jak zaistnieć w Hollywood” oraz „Na czym polega development projektu w Hollywood?”

Jednak, jak co roku, najważniejsza pozostaje część konkursowa. Filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego, a wspomagać go będą m.in. Ryszard Lenczewski, Ari Folman, Maja Ostaszewska i Ludmilla Cvikova. Poza konkursem głównym, widzowie będą oczekiwać także na werdykt w Konkursie Młodego Kina, a sami ocenią krótkometrażowe filmy niezależne w plebiscycie publiczności.

Uroczysta gala wręczenia statuetek odbędzie się w sobotę, 11 czerwca w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wręczone zostaną także nagrody specjalne dla Romana Polańskiego i Tadeusza Konwickiego za całokształt twórczości.

Szczegółowy program festiwalu i pełną listę nominowanych tytułów można znaleźć na stronie
www. festiwalgdynia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*