Dzielnica cesarska w Poznaniu to wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie naszego miasta. Od lat niezmiennie zachwyca swoim architektonicznym bogactwem przybywających do Poznania turystów. Nie ma w tym ani cienia przesady, gdyż nie tak dawno pewna Holenderka, którą przyszło mi oprowadzać po Poznaniu zachwycała się architekturą Collegium Minus. Gdy mnie zapytała czego siedzibą jest ten budynek nie trudno sobie wyobrazić z jaką dumą odpowiedziałem, iż mieści się tam rektorat mojego uniwersytetu.
Od 2004 roku przeprowadzana jest renowacja zamku cesarskiego i jego otoczenia, dzięki czemu odzyskał on oryginalne, jasne barwy. Niedługo pozostałe budynki tej historycznej dzielnicy odzyskają swój dawny wygląd i na nowo zachwycą swoją architekturą.
Wydobyte zostanie piękno i powróci dawny blask do budynków wizytówek naszego uniwersytetu: Collegium Minus, Collegium Iuridicum, Collegium Maius oraz Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka.
W maju 2010 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisał umowę o dofinansowanie projektu „Rewaloryzacja historycznego centrum odrodzonego po latach zaborów w 1919 roku Uniwersytetu Poznańskiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu VI „Turystyka i środowisko kulturowe”. Całkowita wartość projektu wynosi 14 mln złotych. Prowadzone prace renowacyjne będą zakrojone na szeroką skalę. Zdaniem konserwatorów zabytków, obecny stan zachowania budynków należących do zabytkowego centrum jest zły i wymaga jak najszybszego przywrócenia do stanu pierwotnego.
Największe zmiany czekają najważniejszy budynek naszej uczelni– Collegium Minus. Planowane są prace w zakresie remontu elewacji, przeprowadzony zostanie również remontu dziedzińca wewnętrznego. Polepszyć ma się także akustyka Auli Uniwersyteckiej. Świeżości nabiorą również zabytkowe kraty okienne. Przeprowadzona zostanie kompleksowa konserwacja elewacji kamiennych i tynków oraz zapraw tynkarskich (mycie, dezynfekcja, uzupełnienie, scalanie kolorystyczne, rekonstrukcja i wymiana tynków).
Wypięknieje, sąsiadujące z Maiusem, Collegium Iurridicum. Wyremontowana będzie jego elewacja, konserwacji poddana zostanie okładzina kamienna oraz detale architektoniczne wykonane z piaskowca. Zainstalowane zostanie oświetlenie, które o zmroku wydobędzie najpiękniejsze elementy, zbudowanego w stylu neorenesansu holenderskiego, budynku. W Iurridicum, w którym jeszcze przez jakiś czas będą kształcili się przyszli prawnicy, docelowo ma powstać również muzeum UAM. Także elewacja znajdującego się przy ulicy Fredry budynku Collegium Maius odzyska pierwotny wygląd. Dodatkowo w planach jest, aby w jeszcze większym stopniu, niż do tej pory, w murach neofilologii odbywały się wystawy i przedstawienia teatralne. Także znajdująca się nieco dalej Biblioteka Uniwersytecka poddana zostanie renowacji. W ramach prac remontowych na rzecz biblioteki zaplanowano remont jej czytelni oraz holu głównego.
Władzom uniwersytetu zależy, aby już jesienią 2011 roku wszystkie poddane renowacji budynki cieszyły oko odwiedzających Poznań. Ich zdaniem, zwiększy się dostępność mieszkańców regionu do dóbr i usług kultury oraz poprawią warunki jej funkcjonowania. Projekt ma też na celu podniesienie wartości kulturowej terenu, wzrost świadomości kulturowej mieszkańców i turystów oraz troskę o dziedzictwo kulturowe w regionie. Jeśli te optymistyczne założenia zostaną w stu procentach zrealizowane, to melomani, którzy zawitają w przyszłym roku do Poznania na Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego nie poznają odnowionych budynków.
Fot. Archiwum Sic!
Dodaj komentarz