A zatem – niech tak będzie

Po kilkuletniej przerwie, nastąpił powrót do sprawdzonej formy podróży między gatunkami a osobowościami muzycznymi. Dzięki tym spotkaniom rozszerzało się grono artystów, jak i odbiorców.

Animator zadbał, aby można było posłuchać czegoś odmiennego. Formułę spotkania oparł na popularnej w latach 60-tych i 70-tych audycji „Rendez-vous o 6.10”  nadawanej w Radiu Wolna Europa, a prowadzonej wówczas przez Danutę Nowakowską i Jana hr. Tyszkiewicza. Dla wielu była to jedyna możliwość, aby „dotknąć” zachodniego świata, poznać twórczość wybitnych artystów. Po latach okazało się, że audycja kształtowała gusty młodzieży, a niektórzy przyznają, że czekali nań z wypiekami na twarzy.

Koncert, w konwencji audycji muzycznej, odbył się 7 czerwca 2021 w Jeżyckim Centrum Kultury przy ul. Jackowskiego 5/7. Wykonawcami byli: Agata Niedzielska,  Olgierd Bocer, Piotr Kuhn, Jarosław Królikowski, Jerzy Konopa, Wojciech Szopka, Michał Szóstek. Program utrzymany był w klimacie lat siedemdziesiątych, które pozostawiły w nas tęsknotę za melodycznymi utworami. Do dzisiaj mile je wspominamy, słuchamy z rozrzewnieniem, nawet z łezką w oku. Wiele z nich to istne perełki w kanonie muzycznym, są ponadczasowe.

Różnorodność od pierwszej do ostatniej minuty wyróżniała to wydarzenie. Blues (reprezentowany w pierwszej jego fazie) ma w sobie w sobie więcej uczucia, niż jakikolwiek inny gatunek muzyki czy konwencja stylistyczna. To serce, dusza, wiara. Do tego charakterystyczna pulsacja, energia płynąca z dobrej solówki gitary czy organów Hammonda. W sumie daje to niesamowity efekt brzmieniowy. Zabrzmiały też covery znanych utworów Toma Jonesa, Cliffa Richarda, Beatlesów, Depeche Mode, Eurythmics, Franka Sinatry, Elvisa Presleya. I, rzecz jasna, na program tego koncertu złożyły się i znane, lubiane hity Czesława Niemena, Dżemu.

Inauguracja cyklu „Rendez-vous o 6.10” za nami. Ciąg dalszy nastąpi. Za Beatlesami chciałoby się zaśpiewać „Let It Bee”. A zatem – niech tak będzie…

Fot. Hieronim Dymalski

                                                                                            

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*