Ale jazda! Zautomatyzowana

Mercedes-Benz jest pierwszą firmą motoryzacyjną na świecie, która spełnia surowe wymogi prawne normy UN-R157 dla systemu jazdy zautomatyzowanej na poziomie 3.

Niemiecki Federalny Urząd Transportu Samochodowego (KBA) przyznał homologację w tym zakresie na podstawie przepisów homologacji technicznej UN-R157, torując w ten sposób drogę do zaoferowania takiego systemu na arenie międzynarodowej – o ile zezwala na to lokalne ustawodawstwo. Pionierską rolę odegrał tu rynek niemiecki, który w 2017 roku „otworzył” ustawę o ruchu drogowym (StVG) dla systemów na poziomie 3.

W rezultacie już w pierwszej połowie 2022 roku pierwsi klienci będą mogli kupić Klasę S z systemem DRIVE PILOT (Pilot jazdy) umożliwiającym im jazdę w trybie warunkowo zautomatyzowanym w ruchu o dużym natężeniu lub w korkach na odpowiednich odcinkach niemieckich autostrad, z prędkością do 60 km/h. DRIVE PILOT odciąża kierowcę i umożliwia mu wykonywanie na centralnym wyświetlaczu dodatkowych zadań, takich jak zakupy online lub obsługa e-maili w In-Car Office (w samochodowym biurze). Zatwierdzenie systemu dotyczy również modelu EQS.

„Od wielu lat pracujemy nad realizacją naszej wizji zautomatyzowanej jazdy. Nasz innowacyjny system, oparty na technice lidaru, oferuje klientom wyjątkowe, luksusowe wrażenia z jazdy i daje im to, co najważniejsze: czas. Teraz, za zgodą władz, osiągnęliśmy przełom: jesteśmy pierwszym producentem, który wprowadza warunkowo zautomatyzowaną jazdę do produkcji seryjnej w Niemczech” – powiedział Markus Schäfer, członek zarządów Daimler AG i Mercedes-Benz AG oraz szef ds. technologii, odpowiedzialny za rozwój i zakupy. „Tym kamieniem milowym po raz kolejny udowadniamy nasze pionierskie działania w zakresie zautomatyzowanej jazdy, a także inicjujemy radykalną zmianę paradygmatu. Po raz pierwszy w 136-letniej historii motoryzacji pojazd przejmuje zadanie dynamicznej jazdy w określonych warunkach. Jednocześnie cieszymy się, że dzięki tej homologacji niemiecki rynek kontynuuje swoją pionierską rolę w dziedzinie zautomatyzowanej jazdy”.

Więcej na stronie: https://www.media.daimler.pl

Fot. materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*