Szansa na awans do finału. I co dalej?

Do finału Konkursu Piosenki Eurowizji pozostało zaledwie 11 dni! Przygotowania doń trwają pełną parą. Przypomnijmy, że w tym roku w barwach Polski powalczy duet: polski DJ i producent muzyczny Gromee oraz szwedzki wokalista Lukas Meijer, z utworem „Light me up”. W środę 2 maja na oficjalnym kanale eurowizyjnym na YouTube można będzie obejrzeć pierwsze próby naszych reprezentantów przed ich występem.

Czego możemy się spodziewać po tegorocznej Eurowizji? Z pewnością nie zabraknie różnorodności muzycznej. Choć przeważającą część piosenek stanowią te z gatunku pop, to jednak znajdziemy tam również ballady, pop operę (ang. operatic pop), country, punk rock czy muzykę folkową. Warto dodać, że w tegorocznej stawce znajduje się aż 13 utworów śpiewanych w języku innym niż angielski (dla porównania rok temu takich utworów było zaledwie 6).

Jakie są szanse Polski i jakie państwa plasują się najwyżej w rankingach? Według notowań bukmacherskich Polska nie powinna mieć większych trudności z awansem do finału, niemniej nie powinniśmy się spodziewać wysokiego miejsca. Z kolei wśród pretendentów do zwycięstwa wymienia się takie kraje, jak Izrael, Norwegia z powracającym zwycięzcą konkursu w 2009 roku – Alexandrem Rybakiem, Australia, Francja czy Bułgaria. Rotacja w notowaniach jest jednak duża, szczególnie w związku z trwającymi próbami, a – co ważniejsze – ostateczny wynik nierzadko bardzo od nich odbiega.

Skład polskiego jury. W tym roku w gronie polskich ekspertów, którzy będą przyznawać punkty zagranicznym piosenkom są: Michał Szpak, Natalia Szroeder, Dorota Szpetkowska, Sławomir Uniatowski i Michał Grott. Jurorzy swoje głosy oddadzą na podstawie prób jurorskich, które odbędą się na 24 godziny przed show transmitowanym w telewizji. Punkty z Polski w Wielkim Finale poda Miss Polonia 2011 – Marcelina Zawadzka, znana szerszej publiczności m. in. z udziału w programie „Taniec z Gwiazdami”.

Konkurs Piosenki Eurowizji obejrzeć można już 8 maja, dwa dni później (polski półfinał) i 12 maja na antenie TVP lub korzystając z oficjalnej transmisji internetowej.

Fot. wwweurovisionworld.com

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*