„BYŁA NIESAMOWITĄ PIERWSZĄ DAMĄ”

Rzecznik rodziny Bushów poinformował, że we wtorek, 17 kwietnia w Houston zmarła Barbara Bush. Była Pierwsza Dama, małżonka prezydenta George’a Busha i matka prezydenta George’a W. Busha , miała 92 lata.

Matka dynastii. Barbara Bush i jej mąż, 41. prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush, pełniący swój urząd  w latach 1989-1993, dali początek jednej z najważniejszych amerykańskich dynastii politycznych. Para doczekała się sześciorga dzieci m. in. George’a W. Busha  – prezydenta USA w latach 2001-2009 – oraz byłego gubernatora Florydy Jeba Busha. Gdy Barbara została pierwszą damą, zaangażowała się w działalność charytatywną m. in. założyła Barbara Bush Foundation for Family Literacy, która zajmuje się walką z wtórnym analfabetyzmem. Jej córka zmarła na białaczkę, dlatego Barbara działała też w organizacjach zajmujących się walką z tą chorobą. Była osobą powszechnie lubianą i szanowaną. Jej znakiem rozpoznawczym były charakterystyczne siwe włosy i sztuczne perły na szyi. Agencja Associated Press sugeruje nawet, że dzięki swej prostocie, bezpretensjonalności i ciętemu językowi cieszyła się większą popularnością, niż jej mąż. Jej syn George W. Bush napisał w oświadczeniu, że „była niesamowitą Pierwszą Damą, która podarowała lekkość, miłość i zamiłowanie do czytelnictwa milionom ludzi”.

Choroba i śmierć. W 1989 roku u Barbary zdiagnozowano chorobę Gravesa-Basedowa. Mimo kuracji radiologicznej w szpitalu wojskowym Walter Reed Army, doświadczała coraz liczniejszych problemów zdrowotnych. Z czasem jej stan zdrowie pogorszył się na tyle, że zrezygnowała ona z pomocy medycznej i poprosiła lekarzy, aby ich wysiłki skupiły się na tym, by jedynie nie odczuwała bólu. Nie ujawniono dokładnie, z jakimi chorobami zmagała się była pierwsza dama, choć według CNN cierpiała na przewlekłą chorobę płuc i niewydolność serca. Zmarła w otoczeniu najbliższych jej osób.

 

Na zdjęciu: Barbara Bush; portret z roku 1992 / By White House Photo Office, courtesy George Bush Presidential Library and Museum – http://bushlibrary.tamu.edu/image.php?id=2721, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17559016

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*