Czy on/ona mną manipuluje?

Miłość i nienawiść – niby dwa kontrastujące ze sobą uczucia, a jednak istnieje między nimi cienka granica, którą bardzo łatwo przekroczyć. Czy on/ona mnie naprawdę kocha? Czy powinnam się ugiąć i spełnić jego namiętne żądania? Czy on/ona mną manipuluje?

Jeżeli w waszych głowach nieustannie przewijają się właśnie takie pytania, to już niedługo będziecie mieli okazję poznać odpowiedzi. Wówczas wystarczy wziąć do ręki książkę Eugenii Ewy Mandal: „Miłość, władza i manipulacja w bliskich związkach”, której premiera już 23 maja 2023.

Autorka jest profesorem psychologii, kierowniczką Zakładu Psychologii Społecznej i Środowiskowej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2011-2014 była członkinią Rady Naukowej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Należy także do wielu towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwojowej, Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej, Zespołu Badania Wpływu Społecznego, European Association of Social Psychology oraz European Network on Conflict, Gender, and Violence.

Zajmuje się psychologią bliskich związków, kobiecością i męskością, psychologią wpływu społecznego i psychologią władzy. A swoją wiedzę na wymienione tematy opisała właśnie w „Miłości, władzy i manipulacji”. Książka tłumaczy pojęcia oraz problemy m. in. wpływu społecznego na związek, potrzeby dominacji i manipulacji u partnera, małżeństwa i rodziny, amonizacji – czyli manipulacji urodą, wdziękiem i seksapilem.

Autorka często omawia zagadnienia złożone i trudne. Dzięki jej szczegółowej wiedzy, lektura może nam dostarczyć wiedzy o zagadnieniach wpływu społecznego w bliskich związkach. Może też pomóc rozwiązać codzienne problemy partnerów w sferze emocjonalnej, intymnej oraz rodzinnej.

Fot. ilustracyjne e-wystawa prac Marca Chagalla (Paryż 2023)