Walka do ostatniego tchu

W czwartek o 21:27 w zakładzie karnym w mieście Terre Haute (stan Indiana) czterdziestoletni Brandon Bernard otrzymał śmiertelny zastrzyk. Przed końcem prezydentury Donalda Trumpa planowane są  jeszcze cztery egzekucje.

B. Bernard został skazany w 1999 roku na karę śmierci, stając się jednocześnie najmłodszą osobą z takim wyrokiem. Osiemnastoletni wówczas mężczyzna był członkiem grupy, która okradła, a następnie zamordowała parę małżonków, Todda i Stacie Bagley, zamykając ich w bagażniku i podpalając samochód. Obrońcy Bernarda wielokrotnie wnosili o  ułaskawienie skazańca, a do akcji włączyło się wielu celebrytów, w tym Kim Kardashian West (na zdjęciu). Gwiazda, angażując się w pomoc prawną, namawiała swoich fanów do zainteresowania się sprawą, podając wiele argumentów, dlaczego egzekucja nie powinna się odbyć. Prokurator federalna Angela Moore wyraziła opinię, iż widząc, że przez 20 lat przebywania w więzieniu, Bernard angażował się w pomoc młodzieży i był osobą bardzo pokorną, nie powinien zostać uśmiercony. Jej zdaniem, karę należałoby zmienić na dożywotnie pozbawienie wolności.

Wniosek o ułaskawienie skazańca poparła większość ławy przysięgłych, która wydała wyrok w 1999 roku, a mnóstwo senatorów apelowało do prezydenta o ponowne rozpatrzenie sprawy. Sama egzekucja została opóźniona o dwie godziny, ponieważ prawnicy Bernarda wnioskowali do Sądu Najwyższego o wstrzymanie wykonania wyroku, jednak wysiłki te nie przyniosły pożądanego skutku.

Chwilę przez śmiercią mężczyzna wygłosił krótkie przemówienie, w którym wyraził skruchę i przeprosił rodzinę ofiar. Opinia publiczna w USA ponownie rozpoczęła dyskusję o tym, czy taki system karania przestępców na pewno jest dobrym rozwiązaniem. Bliscy zamordowanej pary w swoim oświadczeniu podziękowali Donaldowi Trumpowi za doprowadzenie do wykonania wyroku, który zerwał jednocześnie 130-letni precedens zaniechania egzekucji w czasie zmian na stanowisku prezydenta. Jeśli pozostałe cztery wyroki śmierci dojdą do skutku, Trump będzie prezydentem, którego kadencja związana byłaby z największą w tym czasie liczbą straceń od ponad wieku.

Fot. https://edition.cnn.com/2020/12/10/entertainment/kim-kardashian-brandon-bernard/index.html

1 Komentarz do Walka do ostatniego tchu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*