Dokuczliwa infodemia

Jak mierzyć się z dezinformacją w epoce sztucznej inteligencji? Światowa Organizacja Zdrowia współczesny problem z masowym upowszechnianiem niesprawdzonych, a często nieprawdziwych, wiadomości określiła mianem infodemii.

Dezinformacja towarzyszy nie tylko wydarzeniom tak doniosłym jak wojna w Ukrainie czy pandemia COVID-19. Jest ona także zjawiskiem nieodłącznie związanym z procesami komunikacji, wiodącym do erozji zaufania społecznego i wzrostu polaryzacji politycznej. Jak z dezinformacją można próbować się mierzyć, jeśli w jej szerzeniu wykorzystuje się dziś najbardziej zaawansowane narzędzia techniczne, takie jak sztuczna inteligencja? A może to właśnie techniki cyfrowe pozwolą nam odróżnić fakty od nie-faktów?

Warsztaty odbędą się 6 grudnia w godz. 18:30-20:00 w sali 330 Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM i poprowadzi je dr Filip Biały, adiunkt w Collegium Polonicum UAM oraz wykładowca European New School of Digital Studies. Spotkanie współorganizowane jest przez Klub “Tygodnika Powszechnego” w Poznaniu.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć osobiście (preferowana forma udziału), będą mogły uczestniczyć w warsztatach online. Aby otrzymać link, należy przesłać e-mail na adres: filip.bialy@amu.edu.pl do 5 grudnia br.

Fot. ilustracyjne Archiwum Sic!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*