Giganci vs fałszywe informacje

Facebook, YouTube i Twitter zapowiedziały współpracę z fact-checkerami w walce z fałszywymi informacjami o szczepionkach na koronawirusa, pojawiającymi się na tych platformach.

Jak podaje BBC, „Organizacja charytatywna Full Fact, zajmująca się fact-checkingiem będzie koordynować tę współpracę”. Oprócz niej, z gigantami internetowymi w walce z dezinformacją współdziałać będzie jeszcze dziewięć innych organizacji, w tym „The Reuters Institute for the Study of Journalism” czy „Africa Check”.

Niedawno w mediach pojawiły się wiadomości o udanej próbie stworzenia przez naukowców szczepionek, mających pomóc w budowaniu odporności na koronawirusa. Wprowadzenie takich środków na rynek farmaceutyczny zapowiedziały firmy Pfizer i Moderna. Niemal równocześnie z informacjami o szczepionkach, w obrębie social mediów zawrzało od licznych teorii spiskowych na ich temat.

Szczepionki są istotne dla pokonania pandemii, dlatego tak ważna jest walka z dezinformacją. Facebook, Twitter i YouTube swoją deklaracją o współpracy z organizacjami zajmującymi się weryfikacją faktów robią krok w stronę zapanowania nad liczbą fałszywych informacji w obrębie tych platform.

Do tej pory działania w tej kwestii zapowiedziano w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indiach, Hiszpanii, Argentynie oraz Kanadzie. Na objęcie projektem naszego kraju trzeba jeszcze poczekać. Jak podaje portal wirutalnemedia.pl: „(…) nie wiadomo czy i w jakim zakresie walka z fake newsami na temat szczepionki przeciwko Covid-19 w nowym modelu zostanie zastosowana w polskich wersjach Facebooka, YouTube’a i Twittera”.

Fot. ww.pixabay.com

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*