Głos z Polski o międzynarodową solidarność

Znanego, rosyjskiego opozycjonistę już od dłuższego czasu pech nie odstępuje nawet na krok. Aleksiej Nawalny wrócił z Niemiec do kraju i już na lotnisku, podczas kontroli paszportowej, został zatrzymany, aresztowany. Adwokatom uniemożliwiono kontakt z nim.

Pięć miesięcy temu uniknął śmierci z rąk, jak się później okazało, rosyjskiego agenta FSB. Z trudem udało się przekonać władze, aby jego leczenie przebiegało w Berlinie. Niemieccy lekarze ustalili, że substancja użyta do próby zabójstwa to chemiczny czynnik nerwowy z grupy nowiczok.

A. Nawalny nie ustaje w krytyce prezydenta W. Putina, którego jest głównym oponentem. Niestrudzenie, przy różnych okazjach, deklaruje, że władz się nie boi i swojej działalności opozycyjnej nie zaprzestanie.

W niedzielę miał wylądować na lotnisku Wnukowo w stolicy Rosji, samolot w ostatniej fazie lotu został jednak przekierowany na lotnisko Szeremietiewo. Kapitan, według Reutersa, miał poinformować pasażerów, że wystąpiły trudności techniczne. I dodał: – Udamy się na lotnisko Szeremietiewo, gdzie pogoda jest świetna. Po wylądowaniu, w trakcie kontroli paszportowej, Nawalny został zatrzymany. Następnego dnia rozpoczął się jego proces. Rzekomo rosyjskie władze ostrzegały przed takim obrotem sprawy. Opozycjonista pozostanie w areszcie przez 30 dni. Jego zdaniem, wszczęte wobec niego sprawy karne są sfingowane. Całą tę sytuację określa „wyrzuceniem kodeksu do rynsztoka”. Namawia ludzi, aby się nie bali, aby w proteście wychodzili na ulice.

Powodem zatrzymania i aresztowania ma być domniemana defraudacja funduszy firmy Yves Rocher z 2014 roku; Nawalny został wtedy skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Rosyjskie władze więzienne domagają się, aby odbył on ten wyrok w kolonii karnej.

Społeczność międzynarodowa jest oburzona, zdecydowanie staje po stronie A. Nawalnego, domaga się jego natychmiastowego zwolnienia. Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze: – W imieniu Polski, członka Rady Praw Człowieka ONZ, apeluję o międzynarodową solidarność w tej sytuacji.

Fot. https://twitter.com/navalny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*