Historia, mity, sarmacja, Młynarski i tajemnice

W najbliższych dniach w Bibliotece Raczyńskich  powrócimy myślą do historii za  sprawą wernisażu wystawy „Leon Prauziński, malarz Powstania Wielkopolskiego” oraz spotkania o sarmatyzmie z Jackiem Kowalskim. Nie zabraknie też wspomnienia o Wojciechu Młynarskim, a  dzieciom proponujemy wyjątkowe spotkanie z „Tajemnicami Biblioteki Raczyńskich” Elizy Piotrowskiej, czyli książką pokazującej młodych czytelnikom  naszą bibliotekę.

8 stycznia, godz. 18.00. Biblioteka Raczyńskich, Galeria Atanazego. Wernisaż wystawy  „Leon Prauziński, malarz Powstania Wielkopolskiego”.

Leon Prauziński (1895-1940), malarz i grafik, pomimo aktywności na wielu polach, dziś znany jest przede wszystkim jako autor wydanych na początku lat 30. pocztówek przedstawiających sceny z Powstania Wielkopolskiego. Powielane w tysiącach egzemplarzy i reprodukowane w setkach publikacji, tworzą zbiorową pamięć o tamtych dniach. I choć rzeczywiście powstanie, w którym sam czynnie uczestniczył, było często podejmowanym przez niego tematem, to nie wyczerpuje jego twórczości. Z pasją malował i rysował ulubione przez siebie konie, ilustrował książki i czasopisma, a nawet był autorem jednego z pierwszych polskich komiksów. Wszystkie te obszary zostaną zaprezentowane na  wystawie w Bibliotece Raczyńskich. Jej trzon będą stanowiły udostępnione przez rodzinę artysty obrazy i rysunki, archiwalne zdjęcia, a także materiały ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich.

Wystawa będzie czynna  do 16 lutego 2018 roku.

9 stycznia, godz. 16.30. Biblioteka Raczyńskich, sala 1. Wtorek dla seniora  „Róbmy swoje…” o piosenkach Wojciecha Młynarskiego.

Jego frazy przeszły do codziennej polszczyzny Polaków: kolejne pokolenia powtarzają, „że jeszcze w zielone gramy” i „nie mają jasności w temacie Marioli”. O tekstach jednego z najważniejszych polskich poetów piosenki opowie dr Tomasz Umerle.

11 stycznia, godz. 18.00 Biblioteka Raczyńskich, sala 1. Spotkanie z Jackiem Kowalskim i jego książką „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy”. Jacek Kowalski, autor książki „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy”, został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Podczas spotkania w Bibliotece Autor zmierzy się z mitami na temat  sarmatyzmu, będzie też okazja do wysłuchania koncertu muzyki dawnej. Na lutni zagra Henryk Kasperczak. Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Śliwiński.

13 stycznia, godz. 11.00. Biblioteka dla dzieci. Rodzinne czytanie z asz.teatrem  „Tajemnice Biblioteki Raczyńskich”. Najnowsza książka Elizy Piotrowskiej poświęcona jest  Bibliotece Raczyńskich. Podczas Rodzinnego czytania czytelnicy będą mieli okazję poznać Anię i Piotrka, którzy razem z rodzicami odwiedzają bibliotekę, poznając jej tajemnice.  Kogo spotkali, czego doświadczyli, jakie tajemnice rozwiązali? Odpowiedzi w książce. I bibliotece! Książkę wydało Wydawnictwo Miejskie Posnania.