Jan Olszewski nie żyje

Był premierem Polski w latach 1991-92, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i posłem w trzech kadencjach Sejmu. Miał 88 lat. Kilka dni temu zemdlał i trafił do szpitala, którego już nie opuścił. Nie odzyskał przytomności. Informację o śmierci polityka potwierdził dziś Antoni Macierewicz.

Były premier  urodził się 20 sierpnia 1930 w Warszawie. Pochodził z rodziny kolejarskiej. W trakcie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów, brał też udział w Powstaniu Warszawskim. Po ukończeniu prawa na Uniwersytecie Warszawskim, pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości i w Polskiej Akademii Nauk. Należał do zespołu tygodnika „Po prostu”.  W roku 1957 otrzymał zakaz wykonywania zawodu dziennikarza za publikacje opisujące nadużycia władzy w sądownictwie i wymiarze sprawiedliwości. W latach 60.  był obrońcą w procesach Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, czy Adama Michnika oraz studentów aresztowanych w związku z wydarzeniami marcowymi.

W politykę angażował się bardzo mocno: należał do założycieli Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, uczestniczył w tworzeniu Komitetu Obrony Robotników, współtworzył Komitet Obywatelski przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. Dołączył do Sejmu I kadencji (po wyborach w 1991 roku) z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum (do Porozumienia Centrum należał od 1990 roku). Na szefa Rady Ministrów został powołany 6 grudnia 1991. Po rozwiązaniu rządu, Jan Olszewski pozostał w polityce. Próbował bezskutecznie starać się o fotel prezydenta, aby 2001 roku wejść do Sejmu  z listy Ligi Polskich Rodzin. Był zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu,  szefem komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego, był Honorowym Obywatelem Miasta Warszawy.
Zapadła już decyzja, ze pogrzeb będzie miał charakter państwowy. J. Olszewski miał 88 lat.

 

 

Maja Wojtkowska

 

Tagi : Jan Olszewski, premier, nie żyje , polityk

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*