Jedno z ciekawszych miast

O Łodzi najczęściej słyszy się w kontekście najdłuższego deptaka w Polsce (ul.  Piotrkowska), niektórym kojarzy się ze słynną filmówką, przemysłem tekstylnym z Centralnym Muzeum Włókienniczym na czele. Nie każdy jednak wie, że Łódź jest ona trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności! Czego jeszcze nie wiecie o Łodzi?

Nie jest pewne, że nazwa miasta nie pochodzi od łodzi do pływania. Na ten temat jest kilka hipotez. Jedni mówią, że nazwa pochodzi od szlacheckiego miasta Łodzic, inni – od męskiego imienia Włodzisław, jeszcze inni upatrują pochodzenia w gatunku wierzby – łozy szarej.

W Łodzi, oprócz liczącej blisko 4 km ulicy Piotrkowskiej, można zwiedzić m. in. Cmentarz Żydowski – jeden z większych tego typu zabytków w Europie, Galerię Wielkich Łodzian, Łódzkie Zoo (nadal w remoncie) i Ogród Botaniczny. Niektórzy chcą zobaczyć Manufakturę, największe centrum handlowe w Polsce,  znajdujący się opodal pałac Poznańskich. Do tradycji przemysłowych nawiązują również dzielnica Księży Młyn, jak i wspomniane Centralne Muzeum Włókiennicze. Łódź jest jednym  z ciekawszych miejsc do zwiedzenia podczas weekend.

Fot. Weronika Miksza

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*