Kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Świat zmienia się, to nie ulega wątpliwości. Jednak czy zmierza on w dobrym kierunku? Problem ten podejmuje autor wystawy „Czerwony Katechizm” – dr hab. Maciej Kurak.

W holu Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa  pojawiło się coś dziwnego. Wielu studentów było zdziwionych białą, sześcienną konstrukcji. Okazało się, że „winnym” tego jest dr hab. UAM Maciej Kurak, a dokładniej wystawa jego autorstwa, którą do 12 stycznia można oglądać. „Czerwony Katechizm” porusza tematy, które są bliskie każdemu z nas. Wszechobecny konsumpcjonizm, kult pieniądza i pęd ku władzy zostały przedstawione przez twórcę w serii obrazów przedstawiających różne sytuacje ze współczesnego świata. Zaprezentowano m. in. sceny pokazujące potęgę Kościoła, skutki dzikiego kapitalizmu czy uprzywilejowaną pozycję mężczyzn. Obrazy emanują czerwienią, co niewątpliwie podkreśla zamysł autora, jakoby współcześnie żyjący ludzie byli pełni brutalności i widok krwi nie był dla nich czymś obcym.

Zapoznanie się z  wystawą „Czerwony Katechizm” jest wyjątkowym przeżyciem. Pozwala nam zmierzyć się z nami samymi, z naszymi zachowaniami, lękami i wadami. Autor skłania nas do refleksji i stawia pytanie — dokąd, tak naprawdę, zmierzamy, my –  społeczeństwo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*