Kompromisowe rozwiązanie

Rosja w środę złożyła skargę do UEFA w sprawie piłkarskich strojów reprezentacji Ukrainy, które zostały ozdobione mapą kraju ze spornym terytorium Krymu i słowami: „Sława Ukraini – Herojam Sława”, co oznacza „Chwała Ukrainie – Chwała Bohaterom”.

W tej sprawie federacja piłkarska przyjęła kompromisowe rozwiązanie. Stwierdziła, że mapa nie jest problemem, podobnie jak fraza „Chwała Ukrainie” na zewnętrznej stronie koszulki. Zaznaczono jednak, że „specyficzne połączenie tych dwóch haseł jest uważane za wyraźnie polityczne o znaczeniu historycznym i militarnym” i dlatego należy usunąć je z koszulek. Jednocześnie odrzucono żądania Rosji do usunięcia widniejącej na koszulce mapy Ukrainy obejmującej Krym. Teren ten został w 2014 roku zaanektowany. Na koszulkach są także zaznaczone tereny wschodniej Ukrainy kontrolowane aktualnie przez prorosyjskich separatystów. Federacja za uzasadnienie przyjęła fakt, że są to tereny uznawane na arenie międzynarodowej za należące do Ukrainy, dlatego też wniosek Rosji nie mógł znaleźć akceptacji.

Fot. AP/AP https://www.sport.pl/euro/7,154862,27183371,rosjanie-dopieli-swego-uefa-zmienia-decyzje-ws-koszulek-reprezentacji.html

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*