Lokalnie, profesjonalnie

Cykl poznańskich seminariów „Teoria i praktyka mediów” trwa nieprzerwanie. Właśnie rozpoczęła się  IV konferencja „Telewizja lokalna w Wielkopolsce – wymiary profesjonalizmu”. Jej organizatorem jest Zakład Dziennikarstwa WNPiD UAM.

To dobra okazja, aby porozmawiać o dostatkach i niedostatkach tej części rynku mediów, o pracy i oczekiwaniach dziennikarzy, redaktorów, nadawców, wreszcie – właścicieli. Nie od rzeczy jest pytanie o niezależność. Wzmacnia się, czy powoli kruszeje pod naporem różnych sił? Synchronizowanie nakazów/zakazów z profesjonalizmem niekiedy można by porównać do łączenia wody z ogniem. Tymczasem nic nie powinno wpływać na obniżanie poziomu wiarygodności. Odbiorca, jeśli jest krytyczny i  nieufny, weryfikuje dedykowany jemu strumień informacji, komentarzy. Zarazem sam gotów jest w coraz większym stopniu nie tylko kontrolować przekaz, ale być także jego współtwórcą.

Uczestnicy debaty dyskutowali następnie  o aktualnych problemach prawa prasowego, trudnej sztuce wywiadu i erystyce w przestrzeni telewizyjnego wywiadu politycznego. Zwieńczeniem konferencji były warsztaty w studio telewizyjnym dotyczące wartości obrazu w przekazie medialnym.

Fot. Andrzej Piechocki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*