Margarita, a za nią Pepperoni i Capriciosa

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jej historia sięga starożytnej Grecji, gdzie wykonywano placki z mąki, oliwy i soli. W XVI wieku w Neapolu zaczęto dodawać do nich pomidory.

Dopiero, gdy w XIX wieku królowa Margherita di Savoia uznała placek z serem, mozzarellą, pomidorami i bazylią za wyśmienity, pizza zdobyła prawdziwe uznanie. Do dzisiaj pizza Margherita symbolizuje trzy kolory włoskiej flagi – biały ser, zielone liście bazylii i czerwone pomidory.

  • W ciągu ostatniego roku Polacy zamówili prawie 2 miliony pizz przez Glovo.
  • Najpopularniejsza w Polsce jest Margarita. Tuż za nią plasują się Pepperoni i Capriciosa.
  • Najdroższa pizza na świecie kosztuje prawdopodobnie ok. 12.000 dolarów. Jej twórcą jest Renato Viola, jeden z najlepszych włoskich mistrzów pizzy. Serwowana z 3 różnymi rodzajami kawioru i homarem.
  • Warszawa jest pizzożerna i zajmuje wysokie 11. miejsce ze wszystkich miast Glovo w 25 krajach pod względem liczby zamówionych pizz.
  • Pierwsze włoskie miasto jest dopiero na 4. miejscu – Mediolan. W top 3 znajdują się Bukareszt, Barcelona oraz Madryt.
  • 260 pizz w ciągu roku zamówił największy fan tego dania w Polsce.
  • Najwięcej pizzy zamawiamy w niedzielę.
  • Kreska Mąki ogłasza walentynkowy konkurs na pizzę w kształcie serca.

Pizza w Polsce pojawiła się jeszcze przed II wojną światową. Była jednak zgoła inna niż ta, którą znamy dzisiaj. Wykonana z ciasta drożdżowego, z dodatkiem ziemniaków i suszonych grzybów. Prawdziwa pizza pojawiła się w Polsce dopiero w latach 50-tych XX wieku. To właśnie wtedy w Warszawie powstała pierwsza prawdziwa pizzeria w Polsce.

Dlaczego Polacy pokochali zamawianie pizzy? W ciągu ostatniego roku Polacy zamówili prawie 2 miliony pizz przez aplikację Glovo, a największy fan zamówił ich aż 260. Według badania przeprowadzonego przez PBS, 73% Polaków w wieku 18-44 wskazuje kuchnię włoską jako ulubioną, a 70% spośród nich wymienia pizzę jako najlepsze danie. Dodatkowo, według badań Instytutu Badań Pollster, co trzeci mieszkaniec Polski je pizzę przynajmniej raz w miesiącu. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*