Na wsparcie walki z rakiem piersi

Zapraszam do tegorocznej październikowej akcji reCYClingu i wsparcia 9. edycji profilaktycznej kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Pieniadze uzyskane z reCYClingu, podobnie jak w latach poprzednich, zostaną przekazane Stowarzyszeniu Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacji Wsparcie na Starcie na wsparcie walki z rakiem piersi.

Jak zawsze w październiku, w całej Polsce ruszy zbiórka biustonoszy, których już nie używamy, a które nadal są w dobrym stanie. W ubiegłym roku w akcję włączyły się kancelarie prawne, przedszkola, sklepy spożywcze, redakcje, urzędy gminy, gabinety ginekologiczne, szpitale etc. Dzięki ich zaangażowaniu, zebrana została rekordowa liczba biustonoszy. Osoby indywidualne, grupy i instytucje chętne do udziału w tegorocznej zbiórce mogą wysłać swoje zgłoszenia poprzez link: https://bit.ly/formularzDW

W zamian za każdy oddany biustonosz marka Panache przekaże 20 zł bon rabatowy na zakup nowego, dobrze dopasowanego biustonosza. Pieniadze uzyskane z reCYClingu, podobnie jak w latach poprzednich, zostaną przekazane Stowarzyszeniu Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacji Wsparcie na Starcie na wsparcie walki z rakiem piersi. Głównym celem kampanii jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich samobadanie i dbanie o to, aby nosić dobrze dobrany biustonosz. – Osoby, którym przesłanie kampanii jest bliskie, w ubiegłym roku spontanicznie postanowiły zaangażować się w zbiórkę. Indywidualne i instytucjonalne inicjatywy, które kiełkowały jak grzyby po deszczu w różnych miejscach Polski, zaowocowały rekordowym wynikiem  29 699 biustonoszy. – W tym roku mamy nadzieję pobić ten rekord – mówi Izabela Sakutova, międzynarodowy ekspert braffitingu, pomysłodawca kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Zachęcamy do włączenia się w największą inicjatywę reCYClingową w Polsce i zbieranie u siebie (w firmie, szkole, w lokalnym sklepie) biustonoszy, których już nie nosimy, a którym, w nurcie zero waste, chcemy nadać drugie życie. Im więcej uda nam się ich zebrać, tym więcej pieniędzy przekażemy na działania profilaktyczne i wspierające w walce z rakiem piersi.

Aby zostać wolontariuszem 9. edycji kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM i odebrać pakiet zawierający kosz do reCYClingu, bony rabatowe Panache oraz materiały edukacyjne, wystarczy wypełnić formularz umieszczony na stronie: https://bit.ly/formularzDW  Zbiórka biustonoszy odbywać się będzie od 1 do 31 października.

W Polsce, pomimo wielu lat prowadzenia działań edukacyjnych, rak piersi znajduje się na pierwszym miejscu wśród diagnozowanych nowotworów (prawie 25%). W ciągu ostatnich trzech dekad zachorowalność na  nie wzrosła ponad dwukrotnie. Ponad 18 000 kobiet co roku słyszy diagnozę: „Ma pani nowotwór złośliwy piersi” (według danych Krajowego Rejestru Nowotworów). Ponad 5 000 kobiet co roku umiera. Głównym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. We wczesnym stadium prawdopodobieństwo wyleczenia sięga nawet i 100 procent. A według lekarzy, najlepszym sposobem na jego wczesne wykrycie jest dokładne poznanie własnych piersi i comiesięczne samobadanie. Mimo wielu lat działań edukacyjnych, wciąż tylko 2-3% kobiet wykonuje je poprawnie i regularnie (co miesiąc).

Historia kampanii na stronie www.dotykamwygrywam.pl