W nakładzie miliona sztuk

Dzisiaj Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy emisji „ 40-lecie NSZZ „Solidarność”.  W nakładzie miliona sztuk, upamiętnia on założenie organizacji symbolizującej opór antykomunistyczny w Polsce i na świecie.

Autor projektu, Jan Konarzewski, przedstawił na znaczku dłoń ułożoną w geście „Victorii” jako symbolu zwycięstwa, w której konturach umieszczono fragment zdjęcia przedstawiającego spontaniczny tłum. – NSZZ „Solidarność” to symbol wolnego i niezależnego kraju oraz dumnego narodu, który potrafi walczyć o swoje prawa i godność nie godząc się na narzucanie mu woli obcych sił. Dzięki działalności opozycji antykomunistycznej, Polska była w stanie na nowo stać się suwerenna. „Solidarność” była ruchem spontanicznym, ruchem oporu i sprzeciwu wobec komunistycznej władzy. Poczta Polska pragnie uhonorować ten ruch społeczny wprowadzając do obiegu znaczek upamiętniający 40. rocznicę założenia Związku – mówi Tomasz  Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Oprócz znaczka, Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej zestawienie regionów NSZZ „Solidarność” na tle konturowej mapy Rzeczypospolitej. W ubiegłym roku spółka wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący ikonę NSZZ „Solidarność” Annę Walentynowicz.

Fot. www.poczta-polska.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*