Nie zastanawiaj się, folknij się

Gdy słyszymy słowo folklor, często kojarzy nam się on z wiejskimi jarmarkami, starszymi babciami w chustach i haftowaniem serwetek. Ekipa “Folknij się” zachęca do bliższego przyjrzenia się polskim tradycjom, odkrywania ich uroku. I pokazuje na czym polega magia folkloru.

Współcześnie bardzo popularne  są na przykład hip-hop i taniec nowoczesny. My uważamy, że warto zwrócić uwagę na inne tańce, takie jak polskie narodowe! W styczniu, z inicjatywy tancerzy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, powstał niedochodowy projekt społeczny „Folknij Się”. Ma on na celu promowanie wiedzy o polskim folklorze wśród młodzieży. Powstał w ramach olimpiady edukacyjnej i został stworzony na platformie „Zwolnieni z teorii”. Pomysłodawcami i twórcami jest grupa ośmiorga uczniów różnych liceów w Poznaniu.

Naszym zdaniem, warto zachęcić młodzież do zaangażowania się w działalność artystyczną, która połączona jest z krzewieniem wiedzy o polskich tradycjach muzycznych, wokalnych i tanecznych.  Kilkoro z nas jest członkami Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie, wespół chcemy pokazać młodzieży, jak ciekawy jest świat barwnych strojów ludowych i tradycji muzyczno-tanecznych.

Podczas koncertów edukacyjnych, które prowadzimy w wielkopolskich szkołach,  prezentujemy krakowiaka, kujawiaka, oberka, mazura i poloneza, ich charakterystyczne kroki i figury. Opowiadamy o historii polskich tańców, a także o strojach, w których je prezentujemy. Na zakończenie każdej audycji jej uczestnicy mają okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas konkursu, a dla najlepszych  są nagrody ufundowane przez sponsorów.

Audycje są świetną okazją do dowiedzenia się, czym tak naprawdę jest polski folklor, jak i przekonania, że w takim wydaniu wiąże się on z super zabawą i poznawaniem ciekawych ludzi.