Nobel w klinikach OPTEGRA

Twórcy technologii ultrakrótkich impulsów optycznych o dużej intensywności, stosowanej szeroko w okulistyce, zostali w tym roku laureatami Nagrody Nobla. Jedną z pierwszych klinik w Polsce i na świecie, które korzystały z niej przy zabiegach laserowej korekcji wzroku, są kliniki Optegra, także ta w Poznaniu.

Od kilkudziesięciu lat wiadomo, że światło laserowe ze względu na swoje unikalne właściwości stwarza wiele możliwości zarówno w przemyśle, jak i medycynie. Jego spójność, kierunkowość, monochromatyczność oraz jego intensywność – są bardzo przydatne zarówno w zastosowaniach naukowych, jak i w codziennym życiu. Dużą zaletą ultrakrótkich impulsów laserowych o dużej intensywności jest możliwość uzyskania wysokiej precyzji. Dlatego znalazły one zastosowanie w okulistyce. W tej chwili liczące się kliniki okulistyczne wykorzystują tę technologię w nowoczesnych zabiegach laserowej korekcji wzroku.

Refrakcyjne zabiegi chirurgiczne wykonywane są z użyciem laserów femtosekundowych (ich nazwa pochodzi od femtosekudy, czyli jednej biliardowej części sekundy!). Typowa wartość energii impulsu femtosekundowego to 120 nJ. Ta technologia pozwala pozbyć się wad wzroku osobom ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością i astygmatyzmem. Co jest w niej tak rewolucyjnego? – Dzięki opracowanej metodzie wytwarzania ultrakrótkich impulsów optycznych o dużej intensywności, podczas zabiegów nie trzeba już używać noża/skalpela. Laser femtosekundowy precyzyjnie separuje tkankę, tworząc tysiące pęcherzyków na jednej płaszczyźnie, co czyni zabieg bezpieczniejszym i mniej bolesnym. Dzięki temu możemy bez mechanicznego cięcia odpowiednio „wypłaszczyć” i zmienić kształt rogówki, tak by pacjent odzyskał dobry wzrok – mówi dr n.med. Katarzyna Skonieczna, ekspert klinik Optegra.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki potwierdza, że najwyższym standardem laserowej korekcji wad wzroku na całym świecie są tzw. metody głębokie. Należy do nich zabieg Lentivu® oferowany pacjentom w klinikach Optegra. Można tą technologią korygować wady krótkowzroczności do -10,0 dioptrii i astygmatyzmu do -5,0 dioptrii. Jest to aktualnie najbardziej precyzyjna, bezbolesna i gwarantująca największe bezpieczeństwo laserowa metoda korekcji wzroku.

Autorami nagrodzonej technologii są Gérard Mourou oraz Donna Strickland.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*